Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şii ve Sünni Türkmenler, Irak’a örnek olmalı

  Selçuk YAŞAR / İSTANBUL
  11 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2006 - 01:38

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak Parlamentosu’ndaki Şii ve Sünni Türkmen milletvekilleriyle dün Çırağan Sarayı’nda kahvaltıda bir araya geldi.

  Şii ve Sünni Türkmenler’in ilk defa birarada Türkiye’yi ziyaret ettiğine dikkat çeken Gül, "Bu Irak’a iyi bir mesajdır. Umarız Irak’ta bugün gördüğümüz anlamsız Şii-Sünni çatışmasına da iyi bir örnek olur" diye konuştu. Kahvaltıya yedi Türkmen milletvekilinin yanısıra Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç de katıldı. Gül, gazetecilerin Kerkük’ün statüsüyle ilgili bir sorusunu yanıtlarken "Önemli olan Türklerin, Kürtlerin, Arapların hepsinin huzur içinde yaşayabilecekleri bir mutabakatı sağlayıp, onu referanduma götürmektir. Yoksa referandum tek başına çare olmaz" dedi.

  Gül, Suudi Arabistan Kralı’nın gezisini de değerlendirirken işadamlarına çağrı yaptı ve şunları söyledi: "Kendinizi inşaat sektörü ile sınırlamayın, servis sektörü ve sanayi alanında da büyük imkanlar var. Kral Abdullah’ın ziyareti, Arap basınında çok geniş yer aldı. Türkiye’ye Arap ülkelerinden turist akını olacak. Suudi Arabistan’la Türkiye arasında çok önemli anlaşmalar imzalandı"
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı