Dünya Haberleri

  Şii oyununa karşı Kürt-Sünni ittifakı

  Hürriyet Haber
  19.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak meclisinden zar zor geçen seçim yasası, “Şii hükümetin seçmen listelerini manipule ettiği” iddiaları üzerine, Kürtlerin talebi ve Sünnilerin desteğiyle Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nce veto edildi. Ocak ayındaki seçimler için hazırlıklar durdu. ABD’nin “asker çekme takvimi” de altüst olabilir.

  IRAK’ın geleceğini belirleyecek seçim yasası, hangi seçmen listelerinin esas alınacağı konusunda etnik gruplar arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden aylarca sürüncemede kaldıktan sonra, ABD’nin baskısı sonucu 11 Kasım’da kabul edilmişti. 

  Ancak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Sünni Arap yardımcısı Tarık Haşimi, tartışmalı yasanın birinci maddesini, yurt içinde ve dışında göçmen durumuna düşenlerle azınlıkların haklarının korunmadığı gerekçesiyle dün veto etti. Cumhurbaşkanlığı Konseyi’nin üç üyesinden biri olan Haşimi’nin vetosu, Kürt asıllı Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin Fransa’da bulunduğu bir günde geldi. Haşimi, yasayı kısmen veto ettiğini ve 18-23 Ocak tarihleri arasında yapılması planlanan seçimlerin bundan etkilenmemesi gerektiğini söylese de, Irak seçim komisyonunu tüm seçim hazırlıklarının durdurulduğunu açıkladı. Şii Başbakan Nuri el Maliki ise, Haşimi’nin kararını eleştirerek, “Demokratik ve siyasi sürece karşı ciddi bir tehdit doğdu. Seçim hazırlıklarının sürmesi gerekir” dedi.

  Asker çekme gecikebilir

  Meclisin gerekli değişiklikleri onaylaması zaman alacağı için seçimlerin ertelenmesi söz konusu. ABD, Irak’taki 120 bin askerinin 70 binini gelecek ağustos sonuna kadar, kalanlarını da 2011 sonuna kadar çekmeyi planlıyor. Erteleme, bu takvimi de etkileyecek.

  2 milyon Sünni dönmeli

  Yeni yasa, meclisin yüzde 5’ini, Hıristiyanlar gibi azınlıklara ve yerlerinden edilen Iraklılara ayırıyor. Ancak savaş sırasında yurt dışına kaçan 2 milyon Iraklı’ya yasada herhangi bir hak tanınmıyor. Haşimi, yüzde 15’e çıkarılmasını istediği bu kotaya onların da dahil edilmesini istiyor. Mültecilerin çoğu Sünni.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı