Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şii lider için Bağdat'ta devlet töreni

  Hürriyet Haber
  28.08.2009 - 13:00 | Son Güncelleme: 28.08.2009 - 13:00

  İran'dan bu sabah Bağdat'a cenazesi getirilen Irak İslami Yüksek Konseyi (IİYK) lideri Abdülaziz El Hekim için Uluslararası Bağdat Havaalanında devlet töreni düzenlendi.

  Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı törende, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Cumhurbaşkanı Yardımcıları Tarık El Haşimi ve Adil Abdülmehdi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki, bölgesel yönetimden temsilcilerin yanı sıra yüzlerce hükümet yetkilisi hazır bulundu.

  Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki törende birer konuşma yaptı. Talabani, konuşmasında El Hekim'in diktatör rejime karşı verdiği mücadeleden bahsederek, "El Hekim birleştirici oldu" diyerek, El Hekim'in ölümünün Irak halkı için acı bir kayıp olduğunu ifade etti.

  Maliki de El Hekim'in diktatörlüğe karşı verilen mücadelede bir sembol, devletin yeniden inşasında öncü olduğunu belirterek, "Irak'a diktatörlüğü tekrar getirmeye çalışanlara karşı mücadelemiz sürecek" dedi.

  El Hekim'in büyük oğlu Ammar El Hekim, yaptığı konuşmada, babasının Arap ve İslam aleminin yanı sıra uluslararası toplumla çok iyi ilişkiler kurmayı başardığını ve Irak halkının siyasi hayata ve devleti yeniden inşa etmede katılımını sağlamak için çalıştığını kaydetti.

  El Hekim'in cenazesinin, Kazımiye semtinde bulunan El Burase camisine götürüleceği ve burada cuma namazından sonra halkın katılacağı bir tören düzenleneceği belirtildi.

  Cenaze daha sonra Şiilerin 12 imamından İmam Musa El Kazım'ın türbesinin bulunduğu Kazimiye Camisi'ne götürülecek, ardından da Necef'te defnedilecek.

  Saddam Hüseyin döneminde 20 yılını sürgünde geçiren El Hekim, akciğer kanseri nedeniyle tedavi görmekte olduğu Tahran'da yaşamını yitirmişti. Irak hükümeti, El Hekim'in ölümü nedeniyle ülkede 3 günlük yas ilan etmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı