"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Sihirli bir el mi değdi Kemeraltı düzene girdi

ÇARŞIMIZDA çığırtkanlık, işportacılık yapıp vatandaşı taciz edenlerle ciddi bir mücadele başlatıldı. Valilik destekli bu yeni uygulama gerçek esnaf kesimini ve tüketicileri son derece mutlu etmiştir. İçtenlikle söylemem gerekirse, ben İzmir’de bu kadar çok zabıta elemanı olduğunu bilemezdim. Merak ediyorum bu görevliler daha önce ne yapıyorlardı? Ne oldu, sihirli el mi değdi de çarşı böylesine düzene girdi? Elbette merakım sürüp gidiyor. Merak ediyorum önlemlerden vazgeçilecek mi? Önlemler yumuşatılacak mı?

Baskılara dayanacaklar mı

Ya da bu uygulamayı başlatanlar baskılara dayanabilecekler mi? Öyle ya, sokak içlerinde bazı noktaların parsellenip hava parasıyla devredildiğini, yarattıkları bu kurallara uymayanların kendi içlerindeki düzenle yola getirildiklerini duyuyor, inanmak istemesek bile sonuçlarını görüyorduk.
Şimdi uygulamada görebildiğim bazı aksaklıklardan söz edeceğim.

Belediye zabıta elemanları ve çevik kuvvet polislerinin özelikle sabahları askeri bir düzen içinde cadde boyunca yürümeleri yabancılar tarafından şaşkınlıkla izlenmektedir. Ayrıca, zabıta elemanlarının duvar diplerinde sıralanarak kümeleşmeleri de gariptir.
Bence uygulama sıkı tutulursa bu kadar çok elemana da gereksinim yoktur. Yeter ki, olay ciddiyetle algılanmış olsun.
Sevgilerimle.

C. Şefik KOLDAŞ

Bostanlı’de çile iskelesi

BOSTANLI Vapur İskelesi’nde geçenlerde yeni yapılan düzenlemelerle ilgili şikayetleri okudum. Söyledikleri doğrudur, hatta fazlası vardır. Feribot çıkışında yol hem daraltılmış, hem de başka yönlerden gelen yollarla kesiştirilmiştir. Sonuç olarak da feribot çıkışında kaos yaşanmaktadır. Bu çok önemli olmayabilir. Bence asıl hata, otopark kısmındadır. Eskiden buraya arabamızı park eder, en kısa mesafeden yürüyerek, bazen de koşarak vapura ulaşırdık. Yeni düzenlemeyle anlayamadığım bir şekilde her yere demir korkuluklar konuldu. Hatta bu konu o kadar önemsenmiş ki, demirler denizin üzerine kadar uzatılmış.. Arabanızı park ettiğiniz yerden vapura ulaşmak için otoparkın girişine, yani ters istikamete yürümek gerekiyor. Bostanlı iskelesini bilmeyenler için söyleyeyim, eskiden eşkenar üçgenin bir kenarını yürüyorduk, şimdi ise iki kenarını. Vapura yetişmek için bazen saniyelerin rol oynadığı bir durumda neden böyle bir uygulama yapıldığını bir mimar olarak anlayamadım doğrusu.

Barış CEYHAN

Festivallerde kask takılmaz mı

Karşıyaka Belediyesi geçenlerde İzmir Motor işbirliğiyle, festival düzenlemiş, “Doğaya Şiddete Hayır” demiş. Yamanlar Dağı’nda kamp kurulmuş, ülkenin hemen her bölgesinden 375 motosikletli katıldı. Festival kapsamında kortej oluşturulmuş, etkinliğe Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak da katılmış, mesajlar verilmiş. Buraya kadar her şey tamam. Ama fotoğrafa bakarken bir şey dikkatimi çekti. Sevgili Durak ve hemen herkes motosikletlerin üstünde ve kasksız. Merak ediyorum ve soruyorum. Bu tür festivallerde kask takılmaz mı. Kask takılarak başta gençler olmak üzere, tüm motosiklet tutkunlarına örnek olunması gerekmez miydi?

Sihirli bir el mi değdi Kemeraltı düzene girdi

X