ANKARA HABERLERİ

Sigortanın enkazı da patlama kadar etkili

Hürriyet Haber
09 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 08 Şubat 2011 - 21:07

Ankara Ticaret Odası, Ostim’de yaşanan patlamada hasar gören dükkan sahiplerinin kredi aldığı banka şubesinin yaptığı sigortanın eksik klozları nedeniyle milyonlarca TL’lik zararla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Hürriyet Haber

OSTİM’de 3 Şubat’ta yaşanan patlamada hasar gören dükkan sahiplerine bir darbe de banka sigortacılığından geldi. Şirketin kredi aldığı banka şubesinin yaptığı sigortanın eksik klozları nedeniyle milyonlarca TL’lik zararla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Ankara Ticaret Odası (ATO), şirketin sigorta poliçesine küçük tutarlar karşılığı eklenebilecek teminatların, banka şubesinin eksik sigortacılık bilgisi nedeniyle poliçeye eklenmediğinin ortaya çıktığını vurguladı.
ATO’dan yapılan açıklamada, OSTİM’de yaşanan patlama sonrasında yaralar sarılmaya çalışılırken, ortaya çıkan yeni yaralara dikkat çekti. Patlama sonrası bilirkişi incelemeleri devam ederken, şirketin sigortalarını yapan banka acentesinin yeterli bilgilendirmeyi yapmaması nedeniyle “olmazsa olmaz” bazı teminatları kapsam dışında tuttuğu ortaya çıktı.

Devede kulak

ATO’nun yaptığı açıklamaya göre OSTİM’deki şirket, bir banka şubesinden işyeri kredisi alırken, banka kredi verebilmek için, söz konusu şubenin sigorta acentesine de işyerini sigortalattı. Şirketin sigorta poliçesine küçük tutarlar karşılığı eklenebilecek teminatların, banka şubesinin eksik sigorta bilgilendirmesi nedeniyle poliçeye eklenmediği ortaya çıktı. Bu nedenle şirketin sigortadan alacağı paranın, hasarları karşılamada devede kulak kalacağı belirlendi.

Ağır tazminat

Ek teminatla işyeri sigortası kapsamında yer alabilecek İşveren Mali Sorumluluk Sigortası, o işyerinde çalışan işçilerin hak sahipleri tarafından talep edilecek tazminatları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı yardımların üstünde ve dışında kalan tazminatları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açacağı rücu davalar sonucunda ödeme yükümlülüğü doğan tazminatlarla mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretini karşılayabilecekti. Şirket İşveren Mali Sorumluluk Sigortası konusunda bilgilendirilmediği için işçi başına yaklaşık 250 bin TL gibi bir tazminat ödemek zorunda kalabilecek.

Üçüncü şahıslar poliçe dışı kaldı

ŞİRKETİN işyeri sigortası içerisinde yer almayan bir diğer teminat da 3. Şahıslar Mali Sorumluluk Sigortası. Söz konusu teminat işyeri sigortasına eklenmiş olsaydı, patlamada hayatını kaybeden ve müşteri olduğu belirlenen kişiyle ilgili her türlü zararı ile patlamada hasar gören 3. Şahısların araçlarının zararları da bu poliçeden ödenebilecekti. Eksik teminatlardan bir diğeri de Komşuluk Mali Sorumluluk Sigortası. Bu sigorta da yapılmış olsaydı, etrafta zarar gören dükkânlar ve onların malları teminat altına alınmış olacaktı.

Bankalar vazgeçmeli

ATO Başkanı Sinan Aygün, OSTİM’de yaşanan patlamanın iki konuyu yeniden gündeme getirdiğini belirterek bunlardan birinin “sigortalının sigorta şirketini seçme hakkı” olduğunu söyledi. Aygün, konuyla ilgili olarak Ankara Ticaret Odası olarak 2008 yılında gazetelere ilan vererek vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını hatırlatarak, “Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un ve Sigortacılık Kanunu’nun ilgili maddeleri, sigortalının sigorta hakkını seçme hakkının sınırlandırılmasını veya bu hakkı kullanması halinde kredi şartlarının ağırlaştırılmasını yasaklıyor. Yani kimse kredi aldığı bankaya sigorta yaptırmak zorunda değil. İsteyen istediği şirketten sigortasını yaptırabilir OSTİM’deki olayda olduğu gibi şirket banka şubesinden değil de sigorta acentesinden sigorta yaptırsaydı, eksik klozları olmayacak ve herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktı” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sigortanın enkazı da patlama kadar etkili haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:50
  • Akşam
   19:49
  • Yatsı
   21:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı