KONYA HABERLERİ

Sigortacılardan Ortak Açıklama

IHA
08.09.2015 - 13:02Son Güncelleme :

KOMİSYONLARININ SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN DÜŞÜRÜLMEYE BAŞLANMASINDAN DOLAYI KONYA VE İLÇELERİNDE FAALİYET GÖSTEREN SİGORTA ACENTELERİ, KONYA TİCARET ODASI 66. SİGORTACILIK MESLEK KOMİTESİ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ.

IHA

Komisyonlarının Sigorta şirketleri tarafından düşürülmeye başlanmasından dolayı Konya ve ilçelerinde faaliyet gösteren sigorta Acenteleri, Konya Ticaret Odası (KTO) 66. Sigortacılık Meslek Komitesi, Konya Sigorta Acenteleri Derneği (KONSİDER) ve Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Konya il delegelerinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları toplantıda bir araya geldi.
KTO Meclis salonunda bir araya gelen Acenteler yaptıkları toplantı sonunda bundan böyle Acente komisyonu düşüren şirketlerden gelen Acentelik tekliflerini en son sırada değerlendirme ve şayet komisyon düşüren şirketlerden mevcut Acentelikleri var ise de bu şirketlere hiçbir branşta üretim vermemek için ellerinden geleni yapacakları konusunda fikir birliğine vardı.
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, TOBB Sigortacılık Müdürlüğü, Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK), Sigorta Şirketleri Birliği, Komisyon düşüren Sigorta Şirketleri’nin Genel Müdürlükleri ile Sigorta Şirketleri Birliği vasıtası ile bütün Sigorta Şirketlerine iletilmesi amacı ile hazırlanan bir metni imzalayarak bu mercilere gönderdiler.
Konya Ticaret Odası 66. Sigortacılık Meslek Komitesi ve Konya Sigorta Acenteleri Derneği’nin (KONSİDER) ortaklaşa yaptığı açıklamada, “Koyduğumuz tepki sadece bir iki Sigorta Şirketine karşı değil Acentelerin komisyonunu düşüren bütün şirketlere ve komisyon düşürmeye hazırlanan Sigorta şirketlerinedir dediler. 2007 yılında zorunlu trafik sigortasında serbest tarifeye geçildiğinde bir acente ofisinin giderlerinin 2015 yılına gelindiğinde minimum 5 kat artmasına rağmen serbest tarife ile birlikte amansız bir fiyat rekabetine giren sigorta şirketleri 8 yıl boyunca neredeyse hiç fiyat artışına gitmeden bindikleri dalı keserek hem kendileri zarar ettiler hem de acenteleri bitirme noktasına getirdiler. Bu son zamlara rağmen Avrupa’nın zorunlu trafik sigortasına en az prim ödeyen ülkesi durumundayız. Personel, kira, iletişim ve sayamadığımız gider kalemlerimiz sürekli artıp gelirimizin 8 yıl boyunca sabit kalmasından dolayı birçok acente arkadaşımız gelirinin giderlerini karşılamadığı ve zarar ettiği gerekçesi ile sektörden çekilmek zorunda kalmışlardır. 1 Haziran 2015 Tarihinden itibaren trafik sigortası genel şartlarının değişmesi ile birlikte Zorunlu Trafik Sigortası primlerinde kayda değer bir artış yaşanmış sigorta şirketlerinin zarar etmeyeceği ve acentelerinde üç kuruş para kazanmaya başlayacağı sırada bu defada sigorta şirketleri güya ettikleri zararı acentelerden çıkartmak istercesine en basit yol olan acente komisyonlarını düşürme yoluna gitmişlerdir. Acente komisyonunun yüzde 5’e yakını vergi yüzde 5’i genel giderler olduğu için eğer siz acenteye yüzde 10 ve altında komisyon verirseniz acentenin ayakta kalma şansı olmadığı gibi direk acentenin ekmeği ile oynamış olursunuz. Acente komisyonu düşürmek acentenin ekmeğiyle oynamak demektir. Ayrıca acente komisyonlarını düşürürken acentelerin karşısına rakip olarak çıkartılan alternatif satış kanallarına verilen komisyonlarda herhangi bir düşürme yoluna gidilmemesi de manidardır. Geçmiş yıllarda acente komisyonunu düşürme yoluna giden şirketlerin bu uygulamanın yanlış bir uygulama olduğunun farkına varıp geri adım atmalarına rağmen şimdi de bu yanlışı bile bile farklı şirketlerinde acente komisyonlarını düşürme yoluna gitmeleri son derece üzücüdür. Bu arada her koşulda hiçbir şekilde acente komisyonlarını düşürme yoluna gitmeyen sigorta şirketlerimizde var; onları da bizler acenteler olarak ayakta alkışlıyoruz. Hal bu ki tarifeyi yapan acenteler değil sigorta şirketleridir. Şirketler rekabet yerine makul ve mantıklı tarifeler hazırlasalar ne kendileri zarar edecek ne de acenteleri” denildi.
Koydukları tepkinin en basit yol olan acente komisyonunu düşürme yolunu seçen ve komisyon düşürme hazırlığında olan bütün sigorta şirketlerine karşı olduklarını belirten meslek komitesi ve dernek yönetimi ilk etapta yaklaşık 50 ilin ardından bütün illerde ki Ticaret Odaları Meslek Komiteleri ile Sigorta Acente Derneklerinin de aynı yöntemle tepkilerini ortaya koyacaklarını Konya’dan ateşlenen bu fitilin de böylelikle bütün Türkiye’ye yayılacağını belirterek, aşağı yukarı bütün illerle irtibat halinde olduklarını görüş alış verişinde bulunduklarını, diğer illerinde kendilerini desteklediklerini ve haklı mücadeleleri sonucunda hak ettikleri komisyonlara tekrar kavuşacaklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Sigortacılardan Ortak Açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2015 tarihinde saat 13 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sigortacılardan Ortak Açıklama haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:16
  • Yatsı
   19:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı