ANKARA HABERLERİ

Sigorta şirketlerine prim eleştirisi

Hürriyet Haber
17.12.2016 - 01:00 |Son Güncelleme :

Trafik sigortasındaki yüksek primler nedeniyle vatandaşların kasko yaptırmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2015’te her 10 araçtan 3'ü kaskoluyken, bu rakam 2016 ekim ayı sonunda 10 araçtan 2'sine düştü” dedi.

Hürriyet Haber

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, trafik sigortası fiyatlarını düşürmeyen sigorta şirketlerini eleştirdi. Hazine Müsteşarlığı’nca getirilen yeni sisteme rağmen fiyatların azalmadığını ve sigorta şirketlerinin kendilerine verilen şansı iyi değerlendiremediklerini belirten Palandöken, “Sigorta şirketleri trafik sigortasında poliçe kesmekten kaçındığı için internet üzerinden tüm teklifleri gösteren sistem fiyatları düşürmediği gibi tersine artırdı. Hükümet yeni tedbirler getirmeye hazırlanıyor” diye konuştu.

TAVAN FİYATLA ÇÖZÜLEBİLİR

Palandöken, trafik sigortasında primler yükselince vatandaşların kasko sigortasını yaptırmaktan kaçındığını söyledi. Kanun değişikliğine rağmen zorunlu trafik sigortası primlerinin halen düşmediğine dikkat çeken Palandöken, “Trafik sigortası primlerinin yüksekliği, vatandaşların kasko yaptırmaktan kaçınmasına neden oldu. 2015 yılında her 10 araçtan 3'ü kasko sigortalısı iken, 2016 yılı Ekim ayı sonu itibariyle her 10 araçtan sadece 2'si kasko sigortalı. Dolayısıyla trafikteki araçların yüzde 80'i kasko sigortası yaptırmıyor. Yeni uygulama ile sigorta şirketleri arasında rekabet koşulları artması beklenirken tersine, fiyatlar artmaya başladı. Çünkü sigorta şirketleri müşteri kapmak değil, tersine sigorta yapmamak için gayret ettiler. Zorunlu trafik sigortası yapmak istemeyen şirketler fiyatlarını düşürmedi, tersine yükselttiler. Bu sorun yalnızca bölgesel ve araç bazında tavan fiyat getirilerek çözülebilir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sigorta şirketlerine prim eleştirisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Aralık 2016 tarihinde saat 01 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sigorta şirketlerine prim eleştirisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:53
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  18:55
Sayfa Başı