"Noyan Doğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Noyan Doğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Noyan Doğan

Sigorta sektörü global krizden etkilenir mi

ABD’deki kriz sigorta sektörüne de sıçrayınca, yazının başlığındaki soruyu şu sıralar Türkiye’de de herkes birbirine sorar hale geldi. Avrupa’ya da adeta salgın hastalık gibi yayılan krizin Türkiye’yi de etkileyeceği kesin. Ancak bu etkinin nasıl ve ne boyutta olacağı kimse tarafından bilinmiyor. Daha da ötesi, Amerika’daki krizin ne kadar süreceği ve henüz daha dibe vurup vurmadığı konusunda bile görüş birliği yok.

Geçenlerde İstanbul Uluslararası Sigortacılık Konferansı’nda konuşan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, şu tespitleri yapıyordu: "2001’de ekonomik açıdan şok yaşadık ve o zaman alınan önlemlerle bugün daha sağlıklı bir duruma geldik. Beş yıl öncesine göre şoklara daha dayanıklıyız. Sektörde zayıf şirketler piyasadan çıkarıldı. Bankacılık sektöründe kötü ve çürük elmalar nasıl ayıklandıysa sigortacılıkta da buna benzer dönüşüm ve değişim gerçekleştirdik. Denetim ve gözetimi de ciddi biçimde iyileştirdik. Sektör, önümüzdeki dönemde stres testi yapmak için gerekli altyapıya sahip."

Bugün yaşanan global krizden Türk sigorta sektörünün etkilenip, etkilenmeyeceği ya da ne ölçüde etkileneceği hakkında yorumda bulunmadan önce 2001 yılına kısaca değinmek gerekiyor.

SİGORTACILIK KRİZ DÖNEMLERİNİ SEVER

Krizde, bankalarla birlikte iştirakleri olan sigorta şirketlerine de el konurken; bu süreçte kimi şirketler de faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Ve o dönem, 18 sigorta şirketi pazardan çekildi. Mehmet Şimşek’in yorumu ile çürük elmalar ayıklandı.

Ancak işin ilginç tarafı, krizin olduğu yıl bir taraftan ciddi sayıda şirket kapısına kilit vururken; diğer taraftan da sigorta sektörü büyümeden ödün vermedi. Nitekim, 2001 yılında 4.3 milyar YTL olan sigorta sektörünün aktif büyüklüğü, 2002 yılında yüzde 33 artarak, 5.8 milyar YTL’ye çıktı. Dolar bazında büyüme ise yüzde 17.65 oldu. 2003 yılında ise yüzde 36’lık nominal, yüzde 15.52’lik de reel büyüme ile; 2002’de 3.6 milyar YTL olan prim üretimi, 2003 yılında 4.9 milyar YTL’ye yükseldi.

Bir örnek daha verelim. 2003 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 5.9 oranında reel büyüme kaydederken, bu oran sigorta sektörü için yüzde 15.52 oldu. Dikkatinizi çekerim kriz ve kriz sonrası dönemlerden bahsediyoruz. Bu çerçevede kriz dönemlerini sigortacılar sever dersek, sanırım çok da yanlış bir tespitde bulunmuş olmayız

BÖYLE DÖNEMLERDE  SİGORTAYA İHTİYAÇ ARTAR

Şimdi gelelim, bugünkü global krizin sigorta sektörünü nasıl etkileyeceğine. Açıkçası ben çok fazla etkileyeceğini zannetmiyorum. Hatta bir adım daha öteye gidip, başka sektörler etkilenebilir ama sigortacılık etkilenmez yorumunu bile yapabilirim. Neden diyecek olursanız.

Birincisi, bizde ABD’deki gibi finans sigortası, mevduat sigortası gibi sigorta ürünleri yok. Yani ortada bir risk yok.

Türk sigorta sektörünün yapısı otomobil sigortaları ağırlıklı. Dolayısıyla da tüketicilerin araçlarını sigortalatmamaları pek de beklenemez. Belki global kriz nedeniyle otomobil satışı düşerse, sigorta sektörünün de büyümesi biraz azalır, o kadar.

Şunu da unutmamak lazım ki, kriz dönemlerinde sigortaya olan ihtiyaç daha da artar. Özellikle de ticari sigortalara. Daha açık bir anlatımla, kriz nedeniyle daralan pazar karşısında malını satacak yer arama paniğine giren işletmeciler, bir de bu süreçte tesisinde oluşabilecek hasarla uğraşmak istemeyeceğinden sigortaya daha bir önem verir. Nitekim, tüm bu söylediklerimi, önceki krizlerde sigorta sektörünün büyümesi net bir şekilde ortaya koyuyor.

İkincisi, Türk sigorta şirketleri Amerika ve ABD’deki şirketler gibi riskli yatırım enstrümanlarına yatırım yapmıyorlar. Dolayısıyla bu açıdan da ortada bir risk görünmüyor.

AVANTAJA ÇEVRİLEBİLİR

Her ne kadar sigorta şirketleri reasürans kapasitesi açısından yurtdışı piyasalarla çalışsalar da mevduat sigortası gibi riskli sigorta ürünleri Türk pazarında olmadığından, dünyanın büyük reasürans şirketleri açısından riskli bir pazar görüntüsü sergilemiyoruz. O şirketler de yaşamlarını sürdürmek zorunda olduklarından, Türk şirketlerine reasürans kapasitesi vermeye de devam edeceklerdir.

İşte tüm bu parametreleri biraraya getirdiğiniz zaman sigorta sektörünün global krizden büyük oranda etkilenmesi beklenemez.

Eğri oturup, doğru konuşmak gerekirse... Sigorta sektörü bırakın etkilenmeyi, krizden avantaj bile çıkarabilir. Nasıl mı? Dövizin yükselmesi, ayrıca ileride olası bir faiz artışı nedeniyle paradan para kazanıp, mali karlarını artırabilirler.
X