TEKİRDAĞ HABERLERİ

"Sığır klonlamada her açıdan başarıya ulaşıldı"

AA / Yavuz Karaduman
12.12.2014 - 11:22Son Güncelleme : 12.12.2014 - 11:22

- TÜBİTAK destekli ''Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi" kapsamında 5 yıl önce klonlanan sığırların, sağlıklı erkek ve dişi buzağıları dünyaya geldi - NKÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arat: - "Klon Efe ve Kiraz'ın sağlıklı bir erkek buzağısı doğdu. Böylece tüm dişi ve erkek klonların hem dişi hem erkek yavruları oldu. Hepsinin de sağlıkları çok iyi" - "Uyguladığımız, laboratuvarımıza adapte ettiğimiz teknik, başarılı bir şekilde sonuçlandı"

AA / Yavuz Karaduman

TEKİRDAĞ (AA) - YAVUZ KARADUMAN - Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli ''Anadolu Yerli Sığırlarının Klonlanması Projesi" kapsamında klonlanan sığırların uzun ömürlü olması ve sağlıklı buzağılarının dünyaya gelmesi, klonlama çalışmasının başarısını kanıtladı.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sezen Arat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sayıları yavaş yavaş azalan Anadolu sığır ırklarını klonlama teknolojisiyle doğaya kazandırmak için TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje yürüttüklerini söyledi.

Proje kapsamında Türkiye'nin ve dünyanın ilk klon "Anadolu Boz Sığırları"nı 2009 ve 2010 yıllarında ürettiklerini belirten Arat, şöyle konuştu:

"Doğan 5 klon hayvanımız vardı, biri erkek 4'ü dişi. Bunlar boz ırk klonlarıydı. Biz de bu teknolojiyi başarılı şekilde uygulayan ülkelerden biri olduk. Çünkü bazıları deniyor, klonlar doğuyor ama çok kısa bir süre sonra ölüyordu. Özellikle doğum sırasında ölebiliyorlar. Gebelik sırasında kaybedilebiliyor, ilk 10 gün içerisinde klonlar ölüyor veya birkaç sene sonra normal yaşam süresinin başında kaybediliyor. Bunlar hiç duyurulmuyor."

Arat, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi çiftliğinde bakılan Türkiye'nin ilk klon buzağısı Efe, yine aynı üniversitede bulunan Ece, Ecem ile Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesinde doğan ve fakülte çiftliğinde bakılan Nilüfer ve Kiraz adlı birbirinin genetik kopyası olan dört dişi sığırın 5 yaşında olmalarının, projenin başarılı olduğunun gösterdiğini vurguladı.

Klonların çiftleşme ve yavrulama konusunda da sağlıklı olup olmadığını test ettiklerini dile getiren Arat, şunları anlattı:

"Bu klonlar acaba normal olarak üreyebiliyorlar mı, doğan yavrular sağlıklı oluyor mu. Bunu test etmek için hayvanları çiftleştirmemiz gerekiyordu. Belli bir yaşı doldurduklarında bunları çiftleşmeye aldık. İlk iki yavrumuz dişi olarak doğmuştu ama onların sadece anneleri klondu. Daha sonra 2 dişi yavru daha doğdu. Bunların da hem annesi hem babası klon. Bu durum dünyada çok ender. Bu çalışmalarda genellikle anomoli olabilir diye klonların çiftleştirilmesi arzu edilmiyor. Teknolojiden kaynaklanan bir sorun olarak görülüyordu. Şu anda uyguladığımız teknolojide böyle bir sorunla karşılaşmadık. Sağlıklı yavrular aldık."


- Klon sığırların, ilk erkek yavrusu "Kurban"

Arat, klon erkek ve dişi sığırların çiftleştirilmesi sonucu doğan 4 yavrunun da dişi olması nedeniyle erkek klonda bir problem olup olmadığı konusunda endişelendiklerini söyledi. Konuya ilişkin kromozom analizi planlarken bir erkek buzağının doğduğunu aktaran Arat, şöyle konuştu:

"En son kurban bayramında bir erkek yavrumuz da oldu. Klon Efe ve Kiraz'ın sağlıklı bir erkek buzağısı doğdu. Böylece tüm dişi ve erkek klonların hem dişi hem erkek yavruları doğdu. Hepsinin de sağlıkları çok iyi. Son doğan yavru da bizim için tabii çok büyük bir öneme sahip. En azından görsel olarak parametreleri incelediğimizde artık son noktayı da hemen hemen koydu. Kurban Bayramı'nda doğduğu için ona da 'Kurban' ismini verdik. Bunu, ocakta Fransa'da düzenlenecek Uluslararası Embriyo Transfer Kongresi'nde tüm bilim dünyasıyla paylaşacağız."

Arat, klon sığırlardan erkek yavru doğması ile teknolojiyi iyi uyguladıklarını gördüklerini ve bunun proje için umut ışığı olduğunu aktardı. Tekniklerinin başarılı şekilde sonuçlandığını belirten Arat, şunları kaydetti:

"Uyguladığımız teknik, laboratuvarımıza adapte ettiğimiz teknik, başarılı şekilde sonuçlandı. Hayvanların 5 yaşında ve sağlıklı olması hem dişi hem erkek yavrularının bulunması, doğan hayvanlarda herhangi bir problem olmaması, doğumların normal gerçekleşmesi ve klon dişilerin hiçbir şekilde müdahale olmadan normal doğum yapabilmeleri bizim için büyük bir umut kaynağı. Hem ileride farklı amaçlarla bu teknolojiyi kullanabilmemizi sağlayacak hem de gen bankasında sakladığımız özellikle nesli tükenmekte olan yerli ırklarımızı, kaybolsalar bile, bu teknolojiyi kullanarak rahatlıkla geri getireceğimizi ve onlardan normal sürüler oluşturabileceğimizi de görmüş olduk."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tekirdağ haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tekirdağ haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Sığır klonlamada her açıdan başarıya ulaşıldı" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı