Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sığınmacıların yolculuğu Viyana’da sergileniyor

  AA
  11.05.2017 - 10:58 | Son Güncelleme: 11.05.2017 - 10:59

  Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi’nde sığınmacıların zorlu yolculuğunu anlatan ‘Sığınmacıların Yolculuğundan Sahneler’ isimli fotoğraf sergisi açıldı.

  VİYANA Enerji Formu kapsamında, gazeteci Nermin İsmail ve Simon Van Hal tarafından hazırlanan fotoğraf sergisi, sığınmacıların Türkiye’den başlayan ve Avusturya sınırına kadar uzanan zor şartlardaki yolculuğunu anlatıyor. İsmail, sığınmacılarla İzmir’den Ayvalık’a, oradan da feribotla Yunanistan’a geçerek Balkan rotası boyunca eşlik ettiklerini söyledi. Onların yolculuk boyunca yaşadıkları güçlükleri insanlara anlatmak istediklerini belirten İsmail, sığınmacıların Avrupa’ya ulaşmak için çok zor şartlara katlanarak yol aldıklarını dile getirdi. İsmail, “Biz sığınmacılara ilişkin bir resim ortaya koymak istedik. Belirsiz insanlardan oluşan bir topluluk değil, bizim gibi insanlar, isimleri, hikayeleri var. Sığınmacılar üzerine konuşurken duyguları, ihtiyaçları olan, güvende ve özgürce yaşamak isteyen insanlardan bahsediyoruz” diye konuştu.

  TOPLUMDA ÇOK FAZLA KANAAT VAR

  İsmail, sığınmacılara yönelik ön yargılara da dikkati çekerek, “Bu insanlara yönelik çok fazla kanaat var toplumda ancak onlar da bizim gibi insanlar, eğlence olsun diye bunca sıkıntıya katlanmıyorlar. Sığınmacılar tanındıkça, onlara olanaklar sunulduğu taktirde bu ön yargıların kaybolacağı kanısındayım” dedi.
  Simon Van Hal de uç örnekleri gündeme getirerek bütün sığınmacıların aynı kategoriye konulmasının yanlış olduğunu vurgulayarak, her toplumda yanlış davranışlar sergileyen insanlar bulunduğunu belirtti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı