Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sığınmacılara yardım eli

  Faruk BALIKÇI/Uğur ERGAN
  20 Eylül 2014 - 01:02Son Güncelleme : 20 Eylül 2014 - 12:14

  IŞİD’in Suriye’nin Kobani çevresindeki köylere saldırısından kaçanlar için Türkiye’ye geçiş koridoru açıldı.

  Jandarma sabah saatlerinde geçişlere izni verilmesi için eylem yapanlara biber gazıyla müdahale ederken birkaç saat sonra Ankara’dan gelen talimatla geçiş sağlandı. En az 4 bin Suriyeli Kürt sınırı geçti.

  IRAK-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Türkiye sınırına yakın Suriye’nin Telabyad ve Kobani arasındaki Kürt köylerine yönelik saldırılarını artırması üzerine dün Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi Dikmetaş köyü mevkisinde Türkiye’ye geçiş koridoru açıldı. Sınıra önceki gün başlayan yığılma sonrası dün KCK ile PYD’nin çağrısıyla Dikmetaş Köyü yakınlarında çadır kuran ve sınırın açılmasını isteyen gruplarla jandarma arasında gerginlik çıktı. Biber gazlı müdahaleye kalabalık taş atarak yanıt verdi. Birkaç saat sonra Ankara’da Başbakanlık, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Genelkurmay ile Milli Savunma ve İçişleri yetkilileri arasında yapılan değerlendirme sonrası söz konusu bölgede tel örgülerin kaldırılıp, kontrollü geçişlere izin verilmesi kararlaştırıldı. Kararın Şanlıurfa Valiliği’ne iletilmesi üzerine geçişler başladı. Önceki günden beri çoluk, çocuk, yaşlı, hasta sınırda zor koşullarda bekleyenler tel örgülerini aşarak Türkiye’ye geçti. Çocuğuyla sınırı geçen Halime Muhammed, 10 km yürüyerek geldiklerini belirterek “Bu bir insanlık dramıdır” dedi.

  Tampon bölge taslağı

  IŞİD’in Türkiye sınırına 6 kilometre kadar yaklaşması üzerine, sınırda konuşlu birliklerdeki zırhlı araçlardan bazıları takviye olarak sıfır bölgesine kaydırıldı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki hafta başlayacak BM Genel Kurul çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üzerinde çalıştığı tampon bölge taslağı ile gideceği öğrenildi. İnsani yardım amacıyla hazırlanan tampon bölge çalışmasının Suriye ve Irak’ın sınırları boyunca geçişlerin olabileceği bölgeleri kapsayacağı belirtildi. Buna göre taslağın IŞİD’den kaçanların barınması için sınırın Suriye, Irak tarafından oluşturulabilecek tampon bölgelerde görev yapacak uluslararası gücün hangi ülkelerden oluşması, kimin ne kadar alandan sorumlu tutulabileceği, tampon bölgelerde “ana inisiyatifi” kimin üstleneceği, uluslararası hukuk kurallarına uygunluğu ve BM Güvenlik Konseyi’nde bu doğrultuda nasıl karar çıkarılabileceğine dair bir takım sorunların da acilen masaya yatırılıp çözülmesi gerektiğini içerdiği belirtiliyor.


  Etnik ve mezhebi ayrılık gözetilmeyecek

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Suriye’den veya herhangi bir ülkeden ölüm karşısında sığınacak bir yer olarak Anadolu’yu gören kardeşlerimiz sınırımıza geldiğinde, etnik ve mezhebi ayrım gözetmeden hepsini aldık, alıyoruz, alacağız. Şu anda da bu girişler başladı” dedi. Davutoğlu, “Ani bir gelişme olduğu için süratle arkadaşlarımız organize olmaya çalışıyorlar. Bu kardeşlerimiz, en kısa sürede yerleştirilecekler ve ihtiyaçları karşılanacak. Türkiye var oldukça ve güçlü oldukça, kudretli oldukça ve elinde kapasite oldukça kendisine sığınan herkese elindeki imkanlarla yardımcı olacaktır” dedi.


  Fransa’dan IŞİD’e hava operasyonu

  Fransa, Irak’taki IŞİD hedeflerini dün sabahtan itibaren vurmaya başladı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Fransız uçaklarının, Irak’taki ilk hedefleri vurduğu duyuruldu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, dün yaptığı açıklamada Rafale tipi savaş uçaklarının Kuzey Irak’ta IŞİD’e ait bir depoyu imha ettiğini söyledi. Irak Ordusu Sözcüsü, Zumar kasabasındaki mevzileri hedef alan dört hava saldırısında onlarca IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı. Hollande, Fransa’nın kara gücü göndermeyeceğini, Irak’taki hava operasyona katılacağını açıklamıştı.


  Demirtaş, IŞİD’e karşı cepheye çağırdı

  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırılarını değerlendirirken, “Suruç’ta insanlar çadır açacak, sivil etkinlikler yapacaklar ama bununla yetinilmemeli. Bütün gençlere IŞİD’e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun Kobani’den sınıra gelenler ile ilgili açıklamasına da tepki gösteren Demirtaş, “Sadece, ’oradan göç etmeye hazırlanan insanları karşılamaya hazırlanıyoruz’ demek, ‘IŞİD vursun onları, onlar da bu tarafa göç etsin’ demektir, zemin sunmaktır” diye konuştu. “Kürtler, şu anda sadece Kobani’yi değil, aslında bütün bölgeyi savunuyorlar. Türkiye’yi de savunuyorlar. Herkes bilmeli ki; IŞİD’in hedefleri arasında İstanbul da var” diyen Demirtaş, “Bugün IŞİD’e sessiz kalanlar, bugün ’IŞİD Kürtleri ezsin’ diyenler yarın çok pişman olabilirler“ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı