Sığınmacılar konusunda "rekor ay" olacak

Hürriyet Haber
30.09.2015 - 17:07 | Son Güncelleme:

Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, son 4 gün içinde ülkeye günde yaklaşık 8 ila 10 bin kişinin geldiğini, eylül ayının gelen sığınmacılar konusunda “rekor ay” olacağını açıkladı.

Ağustos ayında yaklaşık 105 bin sığınmacının ülkeye giriş yaptığını kaydeden Almanyaİçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, “Eylül ayı, bu yılın ve son on yılların rekor ayı olacak” ifadesini kullandı.

Maiziere, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, son günlerde Almanya’ya gelen sığınmacıların sayısının çok yüksek olduğunu vurgulayarak, son 4 gün içinde günde yaklaşık 8 ila 10 bin kişinin geldiğini belirtti.

Eylül ayı için resmi rakamları veremeyeceğini belirten Maiziere, bazı sığınmacıların kaydolmadığını, sınırda kayıt altına alınanlardan çoğunun da başka yerlerde tekrar kayıt yaptırdığı veya başka bir ülkeye gittiğini söyledi.

Bavyera'ya bu ay 169 bin 400 sığınmacı geldi

Bavyera Eyaleti Başbakanı Horst Seehofer ise Bayvera eyaletine ay başından bu yana 169 bin 400 sığınmacının geldiğini açıkladı.

"Arapça Anayasa" kitapçıkları hazırlatıldı

Öte yandan, sığınmacı yurtlarında yaşanan bazı sorunlardan dolayı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) sığınmacılara dağıtılmak üzere Almanya Anayasası'nı Arapça hazırlattığı da bildirildi.

SPD Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann, SPD'nin anayasanın ilk 20 maddesini tercüme ettirdiğini söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı