Sığınmacılar Hırvatistan sınırına yöneldi

AA
19.09.2015 - 15:14 | Son Güncelleme:

Macaristan'ın, Sırbistan sınırını kapatmasının ardından sığınmacılar Hırvatistan sınırına yöneldi.

Macaristan'ın, Sırbistan sınırını kapatmasının ardından sığınmacılar Hırvatistan sınırına yöneldi.

Günlerdir Macaristan sınırında bekleyen sığınmacıların yanı sıra Makedonya üzerinden Sırbistan'a giren sığınmacılar da otobüslerle Hırvatistan sınırına ulaşıyor. Hırvatistan sınırını geçtikten sonra yakındaki Tovarnik kasabasına gelen sığınmacılar, burada kendilerini Zagreb'e götürecek tren ve otobüsleri bekliyor.

Tovarnik'i ziyaret eden Hırvatistan İçişleri Bakanı Ranko Ostoyiç, burada yaptığı açıklamada, Hırvat güvenlik güçlerinin sınırları koruduklarını belirterek, ülkedeki sığınmacı merkezlerinin büyük ölçüde dolduğunu söyledi.

Tovarnik'teki yoğunluğu hafifletmek için buradaki sığınmacıları merkezlere götürdüklerini anlatan Ostoyiç, trenlerin yanı sıra tahsis edilen otobüslerin de bu konuda hizmet vereceğini ifade etti.

Yeni sığınmacı akınına karşı sınırın kapatılması olasılığını da değerlendiren Ostoyiç, "Hırvatistan, bugüne kadar olduğu gibi bugün de sınırlarını korumuştur, korumaktadır" ifadesini kullandı.

Bu arada, kendilerini merkezlere götürecek otobüs ve trenleri bekleyen sığınmacılardan fenalık geçirenlere bölgedeki ilk yardım ekipleri müdahale etti.

Bu arada, Hırvatistan'a girmek isteyen çok sayıda sığınmacının da Sırbistan-Macaristan-Hırvatistan üçgeninde bulunan Sombor yakınındaki Bezdan-Batina sınır kapısına gelmeye başladıkları öğrenildi.

Sırbistan'daki Sığınmacılara Yardım ve Koruma Merkezinden yapılan açıklamada, sığınmacılardan Sırbistan-Hırvatistan sınırındaki mayınlı arazilere dikkat etmeleri istendi. Açıklamada, sınır kapılarının sığınmacılara açık olduğu, bu nedenle geçiş için ormanlık alanların ve tarlaların tercih edilmemesi gerektiği bildirildi.

Röszke-Horgoş Sınır Kapısı kapatıldı

Bu arada, Sırbistan-Macaristan sınırındaki Röszke-Horgoş Sınır Kapısı'nın sığınmacı krizi nedeniyle 30 gün süreyle kapatıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, Macaristan makamlarının, "Röszke-Horgoş Sınır Kapısı'nın, 17 Eylül'den itibaren 30 gün süreyle sığınmacı krizinden ötürü kapatıldığını" bildirdiğini, yolcuların, araçların ve taşımacıların adı geçen sınır kapısından geçişine izin verilmeyeceğini duyurduğunu kaydetti.

Açıklamada, adı geçen güzergahı kullanacak vatandaşların alternatif geçiş yollarına yönelmelerinin uygun olacağı belirtildi.

Etiketler: avrupa


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı