Gündem Haberleri

  Sığınmacı kampı istemeyen başkandan eylem

  Kemal ÇELEN / AYAŞ(Ankara), (DHA)
  17.10.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

  ANKARA’nın kaplıcaları ile ünlü Ayaş İlçesi’nde sığınmacı kampı kurulmasını istemeyen Belediye Başkanı CHP’li Ali Başkaraağaç, halkın da katılımı ile Cumhuriyet Meydanı’nda bir hafta süreyle açlık grevine başladı.

  İlçede 80 milyon lira harcama yapıldıktan sonra kaderine terk edilen F Tipi cezaevinin, Bakanlar Kurulu kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Daire Başkanlığı’na tahsisi yapıldı. Ayaş F Tipi cezaevinin sığınmacı kampı olmasına karşı çıktıklarını belirten Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç, bugün saat 13.00’de vatandaşlarla birlikte Cumhuriyet Meydanında açlık grevine başladı. Açlık grevi öncesinde basın açıklaması yapan Başkan Başkaraağaç şunları söyledi:

  "Bugün burada Ayaş’ın tarihi geleceğine gölge düşürecek olan ’Ayaş’da Mülteci Kampı’na hayır’ demek için, Hükümet tarafından alınan karara karşı tepkimizi anlatmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Şahsım ve sizlerin de bildiği üzere bir Ayaş sevdalısı olarak 2004 yılından itibaren Ayaş’ın menfaatlerine, çıkarlarına zarar verecek her türlü projeye sizlerin destekleri ile karşı geldim ve bu kararlar karşısında dik duruşumuzu sizlerin gücü ile sağladım. Ancak yıllardır takip ettiğiniz üzere Eski cezaevi inşaatının yüzde 65’i tamamlandıktan sonra yarım bırakılarak milli servetimiz yıllarca heba edildi. Bu boşta bırakılan servetin hesabını her platformda tartışarak Ayaş için böylesine bir yatırımın Üniversite Projesi ile hayata geçirilmesi gerektiğini söyledik ve bunu gerçekleştirmek için Gazi Üniversitesi ile yoğun bir çalışma içerisine girerek, bu binaların bulunduğu alanın tamamını içerisine alacak şekilde bir kampus kurularak Üniversiteye tahsisi için gerekli bütün fedakarlığı gösterdik. Sonucunda da Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne bu binaları Üniversite kurmak amacıyla 19 Ocak 2005 tarih ve 870 sayılı yazı ile Milli Emlak’tan tahsisini talep ettirdik. Fakat Milli Emlak Dairesi Başkanlığı yangından mal kaçırır gibi bahse konu binaların olduğu araziyi Yabancı Kabul ve Geri Gönderme Merkezi (Mülteci Kampı) kurulmak üzere İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 25 Mart 2005 tarih ve 11917 sayılı yazı ile tahsis ederek, buraya Gazi Üniversitesi Kampusu kurulmasına engel olmuştur."

  Karşı çıktığı ’sığınmacı kampı’ projesinin Ayaş’a ve bölgeye sosyal ve ekonomik anlamda büyük zararı olacağını öne süren Başkaraağaç şöyle devam etti:

  "Tarihi bir geçmişe sahip olan İpek Yolu üzerinde bulunan ve Ankara’nın arka bahçesi olan Ayaş’ın Üniversite projeleri, termal kaynakları, ve İpek Yolu ile anılması gerekirken ’Mülteci Kampı’ ile anılması Ayaş ve Ayaş halkına yapılan büyük bir haksızlık ve cezadır. Ayaş halkı ve şahsım, Ayaş’ın tarihi mirasına sahip çıkarak, Mülteci Kampı’nın yapılmaması için ne gerekiyorsa yapacağız. Ayaş’ı kendi kaderine terk etmeyeceğiz, kararlıyız. Üniversite yapılması yönünde çalışmalar başlattığımız ve tamamladığımız projenin ’Mülteci Kampı’ olarak inşa edilmesi düşündürücüdür."

  ’HALKIN SESİNE KULAK VERİN’

  Ayaş’ın geleceği ile oynandığını savunan Başkan Başkaraağaç, "Bu proje ancak Bakanlar Kurulu kararı ile iptal edilebilir. Tarihe kötü bir iz bırakacak olan ve aydınlık geleceğimize, yarınlarımıza gölge düşürecek Mülteci Kampı projesinin iptal edilmesi için açlık grevine başlıyorum. Bu kararı çıkaran İktidar sahipleri Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı’na sesleniyorum. Ayaş’ın sahipleri var. Halkın sesine, Ayaş’ın sesine kulak verin. Projeyi iptal edin, etmezseniz tarih sizi sorgulayacaktır" diye konuştu.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı