Gündem Haberleri

  Sigarayı bırakana tam 3 bin dolar ödül

  Hürriyet Haber
  20.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Sağlık Örgütü'nün, 50 ülke ile birlikte Türkiye'de de düzenlediği, ‘‘Bırak Kazan 98’’ adlı kamyanyaya katılıp sigaraya bırabilenlerin 3 bin dolar kazanma şansı olacak.

  Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy'un bugün başlatacağı kampanyaya, 21 Mart-2 Mayıs tarihleri arasında 18 yaşından büyük sigara içen her vatandaş katılabilecek. Biri aile dışından iki tanığın imzalayacağı başvuru formları, sağlık ocaklarından, hastanelerden, il sağlık müdürlüklerinden temin edilebilecek. Kampanya sonucu, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'nde açıklanacak. Türkiye'den katılıp sigarayı bırakabilenler arasında çekilecek bir kura ile, kazanana 3 bin dolar karşılığı Türk Lirası ödül verilecek. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü'nün çekeceği uluslararası kurada da kazanana, 10 bin dolar ödül verilecek.

  Kampanya öncesinde, dünya çapında sigara ile verileri derleyen Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, tüm dünyada 1 milyar 100 milyon kişi sigara içiyor. Bu sayı 15 yaş üstü dünya nüfusunun üçte birini oluşturuyor. Sigara içenlerin 800 milyonu, gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün elde ettiği, en ürkütücü veri ise tüm dünyada her 10 saniye de bir kişinin sigara nedeniyle ölmesi. 1990 yılında üç milyon kişinin sigara nedeniyle öldüğü saptandı. Gelişmiş ülkelerde yaşayan erkeklerin yüzde 40-45 kanserden yaşamını yitirirken, kadınların yüzde 10'u sigaraya bağlı kanserden ölüyor. Gelecekle ilgili de bir tahmin yürüten Dünya Sağlık Örgütü, 2000 yılında gelişmekte olan ülkelerde, sigara nedeniyle 2 milyon kişinin, 2020 yılında ise tüm dünyada 10 milyon kişinin öleceğini saptadı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı