Sigaraya 60 kuruş ‘hastalık’ vergisi

Aysel ALP
01.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigaraya bağlı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için her bir sigara paketinden 60 kuruş katkı alınmasını önerdi.

Uygulama hayata geçtiğinde yıllık 5 milyon kutu sigaradan 3 milyar TL gelir elde edilerek, sigaraya bağlı hastalıkların önlenmesinde kullanılacak. Türkiye halen sigara ve sigaranın neden olduğu hastalıkların tedavisi için yılda 2.8 milyar TL harcama yapıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, tütün mamülleri tüketiminin kamu sağlık harcamalarını üzerindeki mali yükünü ortaya koyan detaylı bir çalışma yaptırdı. SGK ile Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının ortaklaşa yaptığı çalışmada kanser, kalp damar ve solunum yolu hastalıklarında tütün kullanımının etkisi ortaya kondu. Tütüne atfedilebilir sağlık harcamaları 2.8 milyar TL’yi buluyor.

Sigara için ne harcanıyor

35 yaş üzeri, sigara kullanan veya kullanmış olan kanser hastalarının tedavisi için 564 milyon TL harcanırken; bunun 482 milyon lirasını sigara kullanan erkek hastaların tedavisi oluşturduğu görüldü. Yine tiryakinin kalp ve damar hastalıklarının tedavisi içinse 957 milyon TL harcandı. Bunun 701 milyon lirasını da erkek hastalar oluşturdu. Solunum yolu hastalıkları içinse 805 milyon lirası erkek, 397 milyon lirası kadın olmak üzere 1.2 milyar TL harcanırken; üreme ile ilgili hastalıklar için de 24 milyon lira fatura çıktı. Yapılan çalışmada New York’ta 5 belediyede kutu başına 1.5 dolar alındığı vurgulandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı