ANKARA HABERLERİ

Sigara yasağından herkes memnun

Hürriyet Haber
04.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Yapılan araştırmalar toplumun sigara yasağından memnun olduğunu ortaya koydu. İşletme sahipleri ve çalışanların yüzde 80’i, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ve kapalı yerlerde yasaklanmasının ardından, ‘’Kahvehanelerin havasının daha temiz olduğu ve yasadan memnun kaldıklarını’’ belirtti.

Hürriyet Haber

HACETTEPE Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre, işletme sahipleri ve çalışanların yüzde 80’i, sigara yasağının kapsamının genişletilmesi ve kapalı yerlerde yasaklanmasının ardından, ‘’Kahvehanelerin havasının daha temiz olduğu ve yasadan memnun kaldıklarını’’ belirtti.
HÜ Tıp Fakültesi (HÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, dumansız hava sahasının kapsamının 19 Temmuz’da genişletilmesinin ardından, tütün ve tütün mamullerinin kapalı mekanlarda içilmesinin yasaklanmasına ilişkin iş yeri ve müşteri memnuniyetiyle ilgili Ankara’da bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
Bilir, çalışmadan çok olumlu sonuçlar çıktığını belirterek, ‘’Çalışma, kahvehane sahiplerinin de kahvehanelerdeki müşterilerin de sigara içilmesini kısıtlayan yasadan memnun olduklarını ortaya koydu’’ dedi.
Görüşler alındı
Çalışma sırasında kahvehanelerde toplam 463 müşteri ile görüşüldüğünü, ayrıca 44 kahvehanedeki işletme sahipleri ve çalışanların görüşlerinin alındığını ifade eden Bilir, şunları kaydetti:
‘’Görüşülen işletme sahipleri ve çalışanlarının yüzde 80’i, sigara yasağından sonra kahvehane havasının daha temiz olduğunu ifade ederek, yasadan memnun olduklarını belirtmişlerdir. Kahvehane müşterileri arasında ise yasadan memnuniyet daha yüksek düzeydedir. Görüşülen müşterilerin yüzde 90’ı yasayı desteklediklerini ifade etmişlerdir. Yasadan memnun olma nedenlerinin başında ise kahvehanenin havasının temiz olması gelmektedir. Kahvehane müşterilerinin yüzde 77.8’i yasanın, ‘Temiz hava soluma hakkını savunduğunu’, yüzde 60.7’si de ‘’Sigara içme sayısının azaldığını’’ belirtmişlerdir.’’
Çalışan etkileniyor
HÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilir, çalışmada ayrıca hem işletme sahipleri ile çalışanları, hem de müşterilerin nefeslerinde karbonmonoksit (CO) düzeylerinin ölçüldüğünü kaydederek, ‘’Sigara içenlerde oldukça yüksek değerler saptanmıştır. Sigara içmeyen müşterilerin nefeslerinde 1.57 ppm. (parts per milyon-milyon hacimdeki oran) olarak saptanan CO düzeyi, sigara içen işletme sahiplerinde 14.0 ppm, çalışanlarda 10.35 ppm ve sigara içen müşterilerde de 10.31 ppm olarak bulunmuştur’’ diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sigara yasağından herkes memnun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı