ANKARA HABERLERİ

Sigara yasağına satılık protestosu

Fatma DERVİŞOĞLU
09.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 09.08.2009 - 01:02

Kapalı alanda sigara içilmesinin tamamen yasaklanmasıyla işlerinin yarı yarıya azaldığını söyleyen Sakarya esnafı camlarına "sigara yasağı nedeniyle satılık" yazısı asmaya başladı.

Fatma DERVİŞOĞLU

Esnaf, ilk olarak personel azaltma yoluna gittiklerini, bu şekilde bir müddet dayandıklarını ama gün geçtikçe yasağın etkisini daha derinden hissettiklerini belirtti.

Ankara Hürriyet’e açıklamalarda bulunan AKÇED (Ankara Kızılay ve Çevresi Esnaf Dayanışma Derneği) Başkanı Murat Çinay, yasanın tekrar gözden geçirilmesi için Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na başvurduklarını belirtti. Bu konudaki incelemenin başladığını ve bir sonuç beklediklerini ifade eden Çinay, şunları söyledi: "Bu yasa, Adalet ve Sağlık Komisyonu’ndan geçti fakat Avrupa Birliği Uyum Komisyonu’ndan geçmeden çıkartıldı. Biz bu yasanın tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Bizler her akşam 21.00’da Konur Sokak ve Yüksel Caddesi esnafıyla birlikte ışık kapatarak alkış ve ıslıklarla yasağı protesto ediyoruz. Avrupa ülkelerinde de benzer yasaklar var, fakat cezalar kuruma değil şahsa kesiliyor. Bizde ise sigara içen kişiye 69 TL ceza kesilirken, işletmeye beş bin liraya varan cezalar kesiliyor."

7 gün kesintisiz sigara uyarısı

ANKARA Tabip Odası (ATO) Halk Sağlığı Komisyonu tarafından, sigara paketleri üzerindeki resimli uyarıların sigarayı bırakmaya olan etkisinin "7 gün-24 saat kesintisiz’ olarak tanımlandığı bildirildi.

Ankara Tabip Odası (ATO) Halk Sağlığı Komisyonu’nun yazılı açıklamasında, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren sigara paketlerinin üzerinde resimli uyarıların yer alacağı hatırlatıldı.

Bu tarihten önce üretilen, birim paket ve grupman ambalajlarında birleşik uyarılar bulunmayan tütün mamullerinin 30 Haziran 2010’a kadar piyasaya arz edilebileceği, bunların 31 Aralık 2010 tarihine kadar piyasada bulunabileceği kaydedildi. Açıklamada, "Resimli uyarıların sigara bırakmaya olan etkisi ’7 gün-24 saat kesintisiz’ olarak tanımlanmaktadır. Bu süreç okuma yazma bilenlerin yanı sıra, okuma yazma bilmeyen ve sigara içen kişilere olan etki açısından da son derece önemlidir" ifadesine yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sigara yasağına satılık protestosu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sigara yasağına satılık protestosu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı