ANKARA HABERLERİ

Sigara yasağı işsiz bıraktı

Hande BAŞPINAR
27.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Panora Alışveriş Merkezi’ndeki restoran, cafe ve bar sahipleri, sigara yasağının işlerini büyük oranda düşürdüğünü ve bu düşüş nedeniyle işçi çıkarmaya başladıklarını ifade etti. İşletme müdürleri, "Yaz ayları olması sebebiyle yasağın etkilerini tam anlamıyla gözlemleyemiyoruz. Önümüzdeki aylarda sigara yasağı, istihdamı ciddi olarak etkileyecek" dedi.

Hande BAŞPINAR

Sigara yasağının mimari tanımlamalarla yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden Zıkkım Lounge-Pub’ın İşletme Müdürü Melda Toksöz, "Çalışanlarımıza geçici olarak ücretsiz izin vermeye başladık. İşletmelerimizi ekonomik kriz koşullarında ayakta tutmaya çalışırken bu tarz uygulamalar yapılması bizi çok etkiliyor" dedi. Cirolarının yüzde 40 oranında düştüğüne dikkat çeken Toksöz, "Bahçeli yerler ve bazı balkonlar daha avantajlı. Haksız rekabet ortamı oluşturuluyor. Yasak nedeniyle ekonomik anlamda kayıp yaşıyoruz. İşçi çıkartmasak bile boş duruyoruz" diye konuştu.

Elimiz kolumuz bağlı

Kontrollerin çok sıkı olduğuna dikkat çeken Midpoint İşletme Müdürü Berk Karakuşluoğlu ise şunları söyledi:

"İnsanlar kışa kadar bahçeli yerleri tercih edecekler. Elimiz kolumuz bağlı bir şekilde bekliyoruz. AVM olduğumuz için biraz daha sıkıntılıyız. İşçi çıkarma gibi bir uygulama henüz olmadı ancak uzun vadede bu tip uygulamaların olacağını düşünüyoruz. Panora’ya gelenlerin sayısı 5’te bir oranında düştü. Bizim müşteri sayımız da Panora’yla orantılıdır. İşler azaldığı için işletme sahipleri de 4 değil 2 garsonla çalışmak zorunda kalacaklar."

İşlerde yüzde 70’e varan oranlarda düşüş olduğunu ifade eden Branca’nın İşletme Müdürü Serkan Aktaş, "Yasa, istihdamı çok etkiliyor. 20 personelimizin yarısını çıkaracağız. Ciroların da yüzde 30 oranında düşeceğini tahmin ediyoruz" dedi. İşçi çıkarmaya mecbur kaldıklarını ifade eden Aktaş, "Ciro artmıyorsa, masrafları kısmak zorundasınız. Yasanın sektör üzerinde derin yaralar açacağını düşünüyorum" diye konuştu.

İçki yasağının altyapısı

İNSANLARIN ekonomik durum nedeniyle dışarı çıkamadığını söyleyen Porta’nın İşletme Müdürü Volkan Nazım Terzi, "Sigara yasağının zamanlamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. İnsanların iş yapması gereken bir dönemdeyiz" dedi. İçki yasağı altyapısının hazırlandığını iddia eden Terzi, şunları söyledi:

"Haksız rekabet yaratılıyor. Bahçeli yerler daha avantajlı durumda. Yasaktan önce dolu oluyorduk. Giderlerimizi nasıl karşılayacağız? Vergimizi nasıl ödeyeceğiz? Müşteri sayımızda yüzde 80 düşüş var. 4 çalışanım boş salonda ne yapacak? Yakında işten çıkarmalar başlayacak. Sonra da işsizlik artacak. Bunların tümü birbiriyle bağlantılı."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sigara yasağı işsiz bıraktı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı