Gündem Haberleri

  Sigara yasağı için devletten maaş istedi

  Alaatin ONUR/ AKYAZI(Sakarya), (DHA)
  03.08.2009 - 17:30 | Son Güncelleme:

  SAKARYA'nın Akyazı İlçesi'ne bağlı Karaçalılık Köyü'nde kahve işleten 40 yaşındaki Murat Berber, 19 Temmuz'da başlayan ‘kapalı mekanlarda sigara içme yasağı’ nedeniyle müşterilerle tartıştığını ve kolluk kuvveti görevi gördüğünü iddia etti. Berber, bu yüzden Kaymakamlığa dilekçeyle başvurup kendisine maaş bağlanmasını istedi.

  Sigara yasağı nedeniyle tartıştığı müşterilerinin kahvesine gelmediği için işlerinin durma noktasına geldiğini belirten Murat Berber, Akyazı Kaymakamlığı’na verdiği dilekçesinde şunları yazdı:
  “Akyazı Karaçallık Köyü’nde kahvehane işleten bir esnafım. Yeni çıkan ‘4207 sayılı tütün mamülleri’ yasasına göre kapalı yerlerde sigara içilmesinin yasaklanması nedeniyle bir esnaf olarak, 1 Bağkur primimi, 2 de vergi borcumu askıya aldım; 3 işçimi işten çıkardım ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sigara yasağını uygulanmasından dolayı sigara içirmemek için vatandaşla mücadelemde, devletimin kolluk kuvvetinin yerine getirmesi gereken görevi de üstlendim. Bunun için de devletimden maaş talep ediyorum.”

  Dilekçesini Akyazı Kaymakamlığı’na veren 20 yıllık kahveci Murat Berber her gün sigara yasağı nedeni ile tartıştığı müşterilerinin, “Sana ne. Yakalanırsam ben 69 TL öderim” dediğini, ancak işletmeci olarak kendisine de ceza kesileceğini hatırlattığını ve tüm gününün bu tartışmalarla geçtiğini söyledi.

  Tartışma nedeniyle kahvehanesine gelen müşterilerin sayısının azaldığını belirten Murat Berber “Kahvehaneme artık fazla gelen yok. Devletin yasasına uymak adına bu duruma düştüm. Bu nedenle Akyazı Kaymakamlığı’na dilekçe vererek maaş talebinde bulundum. Şimdi Kaymakamlığın kararını bekliyorum” dedi.
  Akyazı Kaymakamlığı'nın Berber'in dilekçesini işleme koyduğu öğrenilirken, konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı