Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sigara paketine zararın etkisini gösteren resim de konulacak

  Hürriyet Haber
  04 Şubat 2006 - 10:55Son Güncelleme : 04 Şubat 2006 - 10:55

  Sigara paketlerine, büyük ölçekli uyarıcı yazıların yazılmasının ardından, zararın etkisini gösteren resim ve şekillerin de konulacağı, ilgili komisyonun bu konuyu yönetmelikle düzenleme kararı aldığı bildirildi.

  Sigara paketlerinin arka yüzeyine sigaranın insan sağlığına etkilerini anlatan uyarıcı yazılar yazılması yolunda 2003 yılında verdiği yasa teklifi kabul edilen AK Parti Adana Milletvekili Atilla Başoğlu, şimdi de paketlere sigaranın zararlarını anlatan resim ve şekiller konulması için çaba gösteriyor.
  Başoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verdiği yasa teklifiyle sigara paketlerine uyarıcı yazıların yazılmasını sağlayarak ilk amacına ulaştığını, bundan sonraki çalışmasını insan belleği üzerinde daha etkili iz bırakan resim ve şekillerin konulması yönünde yoğunlaştırdığını söyledi.
  “Sigara konusunda verdiğim mücadele TBMM çatısı altındaki en özel çalışmam oldu” diye Başoğlu, şunları kaydetti:
  “Sigarayla mücadele kapsamında 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun ile gerekli çok sayıda önlem alınmış. Ancak bu yasaya rağmen yasak ilanlarının altında bile neden sigara içilebiliyordu? Merak edip hükümete 4207 sayılı yasanın kabulünden sonra kaç kişinin ceza yediğini sorduğumda sadece 49 kişi yanıtını aldım. Bunlardan da 2 tanesinden ancak tahsilat yapılabilmiş.”
  Yasanın işleyişindeki aksaklığın kendisini başka çözümlere götürdüğünü anlatan Başoğlu, şöyle devam etti:
  “Brezilya'ya yaptığım bir seyahatte, büfelerde gördüğüm sigara paketlerinin arkasında, (Annesi sigara içtiği için mosmor doğan bir bebek, kalp krizine müdahale edilen bir tiryaki, aile hayatı başarısızlığa sürüklenen bir genç çift) resimleri vardı. Birkaç paket aldım ve Türkiye'ye getirdim. Bizde ise paketlerin üzerindeki uyarıcı yazılar ancak büyüteçle okunabiliyordu. Bizzat anket yaparak, halkın sigara paketlerinin üzerinde caydırıcı resimlere nasıl baktığını belirledim. Anket sonucu bu resimlerin konulması yönündeydi.”

  -“TİRYAKİLER SİGARA ALIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNECEK”-

  Başoğlu, verdiği yasa teklifi ile sigara paketlerinin üzerine büyük ölçekli uyarıcı yazılar yazmayı başardıktan sonra, sıranın uyarıcı resim ve şekillere geldiğini ifade ederek, “Bu teklifim de arzu ettiğim takdiri gördü. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı'na ve komisyon üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Komisyon şimdi, sigara paketlerine yazının ötesinde resim ve şekil konulması konusunu yönetmelikle düzenleme kararı aldı. Resim ve şekiller yazıdan daha etkili olacak. Yürütme organlarımız takip eden günlerde bu konudaki çalışmalarını tamamlayacaklar, böylelikle tiryakiler sigara alırken bir kez daha düşünecek” dedi.
  Başoğlu, kanunla çok sayıda engelleyici önlem aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:
  “Komisyon üyesi arkadaşlarımın her birisi imzalarıyla gurur duyuyorlar. Bu kanun sadece ülkemizin sağlık geleceğine değil, ekonomik geleceğine de etkili olacak. Bir paket sigaranın ortalama 2 dolar olduğunu hesap edip, 15 milyon tiryakinin birer paket içmeleri halinde günlük 30 milyon doları israf ettiğimiz açıktır. Yani bir yılda yaklaşık 11 milyar dolar sadece tütün ürünleri vasıtasıyla ekonomimizden çıkıyor. Bunun ötesinde tedavi giderleri de işin cabası.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı