Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sigara, obezite alkol ciddi sorun

  Deniz GÜREL/MUĞLA
  14.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, toplumu tehdit eden en büyük 3 tehlikeyi, “1’inci sigara, 2’nci obezite, 3’üncü alkol” diyerek sıraladı.

  “Obeziteye karşı 10 bin adım projesi” kapsamında Muğla’da düzenlenen “Hareket ediverin gari” yürüyüşünün ardından bir grup gazeteciye açıklamalarda bulunan Akdağ, alkolü yasaklamak gibi bir düşünceleri bulunmadığını söyledi. Akdağ, şunları söyledi: “Alkolü yasaklamak aklımızdan bile geçmez. Önemli olan gençlerin sigaraya, alkole başlamasını engellemek. Bir gencin yeterince hareket etmesini, şişmanlamamasını sağlamak. Alkolle ilgili ufacık bir şey söyleyince bunları başa çıkardılar. ‘İşte, bu hükümet alkole de yapacağını yapacak’ dendi, alkol taraftarı olunabilirmiş gibi.”

  İsteyen içer

  “Yani insanlar tabii ki içebilir. O kişinin tercihi. Ama biz zararlı olduğunu biliyoruz. Bunu muhafazakar bir hükümetin Sağlık Bakanı söylemiyor. Bu bilimsel olarak bilinen bir şey. Avrupalılar’a ya da dünyanın alkolü çok tüketen ülkelerine göre aşağı yukarı 5’te 1 daha az alkol tüketilen bir ülkeyiz. Hani sağlıklı yaşam dediniz ya o zaman sıraya neyi koyacaksınız? Onları başa alarak diyoruz ki vatandaş farkındalığını geliştirebilsin. Onun için henüz bir şey tasarlamadık. Çalışmalar sürüyor, önemli olan özendirilmesini önlemek.”

  10 kilo verdim ama bir de bana sorun

  SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, son bir yılda 10 kilo verdiğini, 85 kilodan 75 kiloya indiğini söyleyen Akdağ, “Ama gelin bir de bana sorun kolay bir şey değil yani” dedi. Bakan Akdağ, başlatılan obezite mücadelesi için reklam ve televizyonlardaki spot kampanyalarının yanı sıra film de çekileceğini açıkladı. Akdağ, “Dizi senaristlerinden yardım isteyeceğiz. 20 dakikalık bir dizi yapmayı düşünüyoruz” dedi.

  ‘Başbakan’ın kilosu normal’

  BAKAN Recep Akdağ, obeziteyle mücadele kampanyasında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bir yürüyüş düzenlenip düzenlenmeyeceği sorusunu, “O başbakanımızın takdirine bağlı. Tabii başbakanımız bu kampanyaya bizzat kendi görüntüsüyle katkı verirse de o daha çok güçlü olur” diye yanıtladı. Başbakan’ın vücut kütle endeksinin normal olduğunu, bunun görünüşünden de belli olduğunu anlatan Akdağ, Türkiye’nin 3’te 1’inin normal, 3’te 1’inin fazla kilolu, 3’te 1’inin de obez olduğunu aktardı. Akdağ, bakanlık personelinin de kilolu olduğunu söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı