Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sigara gırtlağınızı tahriş ediyor

<B> Murat H. İstanbul <br><br></B>Üzerinde, öncelikle durmak istediğim konu sigara içmeniz... Buna öncelik vermemin nedeni, çevremdeki gençler arasında sigara içenlerin çok sayıda olduğunu görmem.

Batı ülkelerine bakıldığında, gençliğin sigara karşıtı olduğunu görüyoruz. Bunda, gençliğin eğitim ve kültür düzeyinin eski kuşaklara göre daha yüksek olması rol oynuyor. Sigaranın ne denli büyük bir sağlık sorunu olduğunun tartışılmaz bir biçimde ortaya konulmuş olması, bilinçli kişilerin sigaradan uzaklaşmasını sağlıyor.

Ülkemize baktığımda, birçok olay gençliğin kültürlü ve bilinçli olduğunu gösteriyor, bunu gururla karşılıyoruz ama sigara örneğine baktığımızda da, zaaflarına yenik düşmesi, umutsuzluğa düşmemize neden oluyor. Ben yine de, gençlere, sigaranın zararlarını iyi anlatamadığımızı düşünerek teselli bulmak istiyorum. Bu konuda medyaya da büyük görevler düştüğü inancındayım. Temiz toplum yaratmak için harcanan çabaların hiç olmazsa yarısını, sağlıklı bir toplum yaratmak için de harcamalarını bekliyorum.

Sizin sorununuza gelince; şikayetlerinizin, tıp dilinde kronik farinjit olarak adlandırılan boğaz iltihaplanmasına bağlı olduğu anlaşılıyor. Bunun oluşmasında, sigara içmeniz de bir etken olmuş. Ancak temelinde yatan sorun, burundan nefes alma zorluğunuzdur. Kulaklarınızın da tıkanması ve ağrıması, burundan nefes almanızın güç olduğunu düşündürüyor. Bu sorun çözülmeden, ne farinjitten ne de kulak ağrısından tam olarak kurtulamazsınız. Orta kulağınızı burun arkasına bağlayan kanal tıkandığı için, kulakta basınç değişikliğine bağlı olarak ağrılar belirirken, ağızdan nefes aldığınız için ısıtılamamış, nemlendirilmemiş ve tozlarından arındırılmamış hava boğazınızdaki iltihaplanmanın iyileşmemesine neden oluyor. Hele sigara içmeye devam ederseniz, tahriş daha artacaktır.

Kulak boğaz ve burun hastalıkları uzmanı bir doktorun denetimine girmeniz ve belirli aralıklarla kontrole gitmeniz yararlı olacaktır.
X