ANKARA HABERLERİ

Sigara dişeti hastalıklarını gizliyor

Hürriyet Haber
12.05.2017 - 15:20Son Güncelleme :

Sigaranın dişeti hastalıkları açısından ana risk faktörlerinden birisi olduğunu kaydeden Dr. Dt. Serdar Sütçü, “Sigara dişeti hastalığının yayılım ve şiddetini arttırmaktadır” dedi.

Hürriyet Haber

12 bin kişi üzerinde yapılan bir çalışmada sigara içenlerin periodontitise sahip olma risklerinin içmeyenlere göre 4 kat daha fazla olduğunu hatırlatan Sütçü şu bilgileri verdi:
“Dişeti hastalıkları, iltihaplarının en önemli belirtisi dişeti kanamalarıdır. Kanama hastayı hekime getiren getiren en önemli bulgudur. Sigara içenlerde dişeti hastalığının en önemli bulgusu olan kanama maskeleniyor, gizleniyor. Dolayısıyla var olan ciddi bir dişeti hastalığı atlanıyor, fark edilemiyor. 

IMPLANTLARI ETKİLİYOR

Sigara içenlerde özellikle dişeti iltihaplarına sebep olan önemli patojenlerin,mikroorganizmaların sayısında 3 kat artışlar görülebiliyor. Tiryakilerde hem inatçı patojen mikroorganizmalar kolaylıkla kolonize olmakta hem de vucut savunma sistemini etkileyerek daha az bir korunmaya sebep olmaktadır. Implantların uzun dönem başarısızlıklarında sigara içmenin çok önemli rolü vardır. Sigara içenerin mutlaka yılda iki kez dişhekimine giderek kontrollerini yaptırmaları gerekiyor.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sigara dişeti hastalıklarını gizliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sigara dişeti hastalıklarını gizliyor haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı