Ege Haberleri

EGE

  Sigara denilince İzmir

  Hürriyet Haber
  31 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2000 - 00:01

  Uluslararası üç marka Türkiye'de yatırım için harekete geçti. Türk ortak Gürel Holding, üretim merkezi ise yine Torbalı ve çevresi

  GELİŞMİŞ ülkeler dilediğince sigara aleyhine kampanyalara ağırlık verip, tüketimi sınırlamak için çaba gösteredursun, bize yeni fabrikalar geliyor. Üstelik de Philsa ve Reynolds'un Torbalı'da kurduğu fabrikalardan sonra Türk sigara sanayinin merkezi haline gelen İzmir'e.

  YAŞLISI genci, pupa yelken sigara içiyoruz. İstediğimiz kadar paketin üzerine sağlığa zararlı olduğu ibaresini koyalım, dilediğimizce reklamları yasaklayalım, Türkiye'de yıllık sigara tüketimi 120 milyar adet. Tekel sigara sanayinden bugün yarın çekilecek. Bu da piyasada büyük bir boşluk anlamına geliyor. Bu gerçekleştiğinde Philsa'nın yeni bir tekel oluşturmaması için de şimdiden arayışlar başladı. Rekabet imkanı yaratılması için yeni şirketler gerekli. Bu da 7'den 70'e duman tüttüren Türk insanının cazibesinin yanında, Türkiye'nin Orta Asya için platform olmasını isteyen yabancı tütün şirketleri için albeni yaratıyor.

  ŞU anda üç yabancı sigara şirketi Türkiye'de yatırım yapmak için girişimde bulunmuş durumda. Şekil henüz netleşmediyse de karar kesin. Ya Tekel'in fabrikalarından birini alacaklar veya yeni fabrika kuracaklar. Fabrika kurulacaksa yer İzmir. İşbirliği yaptıkları firma ise tütün sektöründe İzmir'in köklü kuruluşlarından Gürel Holding.

  TÜRKİYE'de nüfusun yüzde 70'ini 35 yaş altı gençlerin oluşturduğunu, sigara kullanımının da gençlerde hayli yaygın olduğunu hatırlatan Noyan Gürel'le karşılıklı sigaralarımızı tüttürürken sohbet ediyoruz. ‘‘Keşke gençlerimizde sigara alışkanlığı bu kadar yaygın olmasa. Ama talep varsa bu bir şekilde karşılanmak zorunda. Resmi yoldan karşılayamazsanız, gayriresmi yoldan karşılanır’’ diyor.

  GÜREL son derece haklı. Bugün sigaraya karşı savaş açan ülkelere baktığınızda aynı şeyi görmek mümkün. ABD'de sigara şirketlerine getirilen inanılmaz vergi yükü ve mamulün etiket fiyatındaki artışın, başedilemez bir kaçakçılığa yol açtığı biliniyor. Avrupa'dan oluk oluk sigara giren İngiltere aynı sorunu yaşıyor. İki komşu ülke arasında vergi oranlarında fark olduğu taktirde mal bir şekilde gidip geliyor. Durum böyle olduğunda da işi yasal biçimiyle yapmak en doğrusu.

  EVET, Gürel Holding bu işe soyundu. Adı şimdilik ‘‘sır’’ olan üç uluslararası sigara şirketi Türkiye'de yatırım için hazır. İşin bürokrasisi tamamlandığında minimum 400 milyon dolarlık yatırım gelecek ve birkaç bin kişiye yeni iş imkanı açılacak.

  EGEM’de tatlı telaş

  İZMİR'in sanayi kökenli ailelerinden Özsaruhanlar tatlı bir telaş içinde. Sahibi oldukları ve adı yıllardır Opel markası ile bütünleşen EGEM, şu sıralar yeni bir markaya pazarda yer kazandırmaya çalışıyor. SAAB'ı. İsveç otomotiv sanayinin dünyaca ünlü bu markasının yüzde 100 hissesi, bilindiği gibi yılbaşında Alman General Motors'a geçmişti. Ana firma da Türkiye'deki distribütörlüğü'nü GM Türkiye'ye verdi. Dolayısıyla satış yetkisini de EGEM Otomotiv sırtlandı. Mercedes, BMW, Volvo sınıfında sayılabilen SAAB'dan Türkiye yollarında sadece 50-60 adet dolaşıyor. İzmir'deki sayısı ise 7 ile sınırlı.

  ÖZSARUHAN ailesi de şimdi kolları sıvamış, bu sayıyı artırmak için strateji geliştiriyor. Enis Özsaruhan'ın hedefi iki yılda İzmir'de en az 100 kişiyi SAAB sahibi yapabilmek. Otomotivden söz açmışken, piyasaya da şöyle bir bakıyoruz. Sektörde işler hiç de kötü değil. Banka faizlerinin düşmesiyle ertelenmiş talepler alıma kayarken, sektör hayli memnun. Enis Özsaruhan otomotivde en iyi yılın 1993, en kötü yılın ise 1999 olduğunu hatırlatırken, ‘‘2000 yılının ilk beş ayını 1999 ile birlikte yaşadık. Satışların altın yıl dediğimiz 1993'ten bile iyi olduğunu söyleyebilirim’’ diyor.

  Kültürpark handikabı

  İZMİR, Türkiye'de fuarcılığın babası. Yaşı Cumhuriyetimize yakın olan fuarımız, ülkede ilk örnek. Ama ne yazık ki son yıllarda bu alanda İstanbul aldı başını gitti, biz hálá nasıl adam edebileceğimizi, panayır havasından nasıl kurtarabileceğimizi düşünüp tartışıyoruz.

  EGE Sanayici ve İşadamları Derneği'nin Başkanı Deniz Taner de bu konuya parmak basıyor. Taner'e göre İzmir'de bir Kültürpark handikabı yaşanıyor. Herkes Kültürpark'ta birşey yapmak istiyor. ‘‘Antalya'nın Kültürpark'ı olmadığı için muhteşem bir fuar merkezine kavuştu’’ diyor.

  FUARIN münferit bir bina olduğunu, yegane şartının da ulaşımın kolay olduğu bir bölgede yeralması gerektiğini anlatan Taner'in görüşü şöyle;

  ‘‘Köln, Hannover ve diğerleri. Hiçbiri Kültürpark değil. Bir hol yapıp başlarsın, yılda 15-20 ihtisas fuarına yer verirsin. Bu binalar üniversal binadır, planı, şekli, herşeyi belli. Açıkçası İzmir'in Kültürpark alışkanlığından artık vazgeçmesi gerekir.’’

  PEKİ fuar binasını nereye yapalım? Taner'e göre liman bölgesinde bu iş için fazlasıyla yer mevcut. Açıkçası pek de zor görünmüyor. Ama önce genel fuarlarda ticaret olmayacağını, olsa olsa halka gösteri olabileceğini kabul etmemiz gerekiyor.

  İYİ YÖNETİCİ İNİSİYATİF KULLANABİLENDİR

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı