ANKARA HABERLERİ

Sigara daha anne karnındayken zararlı

Hürriyet Haber
17.08.2009 - 21:20Son Güncelleme : 17.08.2009 - 21:20

TÜRK Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, Türkiye’de çocukların yüzde 75’inin pasif sigara dumanına maruz kaldığını belirterek, "Doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerde hiperaktivite, dikkat eksikliği, okuma ve matematik problemlerinin öğrenilmesinde zorluk gibi entelektüel gelişimde yetersizlikler görülür" dedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yurdakök, yaptığı açıklamada, yenidoğan bebeklerin bedenen ve ruhen normal bir gelişme sürdürmelerini ve sağlıklı ortamlarda büyümelerini hedef edinmiş Türk Neonatoloji Derneği’nin, 4207 sayılı yasa ile pasif sigara dumanı maruziyetin azaltılmasını önemli bir çocuk hakları kazanımı olarak gördüğünü belirtti. Yurdakök, şunlara dikkati çekti:"Ülkemizde çocukların yüzde 75’i pasif sigara dumanına maruz kalmaktadır. Sigara dumanı karsinojenik, mutajenik, sitotoksik etki yapan polisiklik aromatik hidrokarbonlar, siyanür, karbonmonoksit, kurşun, kadmiyum başta olmak üzere 4 binden fazla toksik madde içermekte ve çocuk sağlığına son derece zararlı olmaktadır. Sosyal gelişmeleri için erişkinlerle birlikte bulunacakları mekanların sigara dumanından tamamen arındırılmış olması çocukların geleceği için çok gereklidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Sigara daha anne karnındayken zararlı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı