Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar

28 Mayıs 2008 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mayıs 2008 - 02:15

İçişleri, Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının uygulama tebliği ile genişletilen sigara yasakları netleşti.

Sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilen 62 YTL’lik ceza 1 ay içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenen cezada 15.5 YTL indirim yapılacak ve ceza 46.5 YTL olarak uygulanacak.

YASAKgetirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dökümanlar da ispat aracı olarak kullanılacak. Sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL indirim uygulanacak. Böylece sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilecek ceza 46.5 lira olarak uygulanacak. İçişleri, Maliye ve Sağlık Bakanlıklarının dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yer, araç, bina ve tesislerde tütün ürünü tüketenlere verilecek idari yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Video ve fotoğraf delil

19 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Tebliğe göre, belirtilen yerlerde tütün ürünü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından idari para cezası verilecek. Yetkili kamu görevlileri, bu yerlerde tütün ürünleri tüketildiğini haber aldığında, gerekli araştırmayı ivedilikle yapacak. Araştırma sonucu yeterli delil bulduğunda ya da tütün ürünleri tüketildiğini tespit ettiğinde, idari yaptırım karar tutanağı düzenleyecek. Tütün ürünü tüketiminin ispatında, usulüne uygun olarak tanzim edilen tutanak veya olay raporu, varsa ihbarda bulunan, şikayetçinin ya da diğer kişilerin beyanlarını içeren tutanak ve ispata yarar fotoğraf, video kaydı gibi görsel dökümanlar yeterli olacak.

3 nüsha tutanak

Tebliğ uyarınca idari yaptırım karar tutanağı 3 nüsha olarak düzenlenecek. Bir sureti ilgili kişiye verilecek tutanağın, bir sureti kararı uygulayan birimde kalacak, diğer sureti de para cezasını tahsile yetkili idareler hariç, ilgilinin ikametgahının bulunduğu yer vergi dairesine gönderilecek. Aynı kabahatin birden fazla işlenmesi durumunda da, her bir kabahat için ayrı idari yaptırım tutanağı tutulacak.

1 ay içinde ödeme

Yasak yerde tütün ürünü tüketiminin tespiti halinde, karar tutanağı imzalatılırken, kişiye şu konularda bilgi verilecek: Tebliğ tarihinden itibaren idari para cezasını 1 ay içinde ödemesi gerektiği, yaptırım kararının kendisine tebliğ veya tefhim edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde karara karşı sulh ceza mahkemesine başvurabileceği, bu süre içinde başvuru yapmazsa, kararın kesinleşeceği, idari para cezasının kanun yoluna başvuru süresi içinde ödenmesi halinde cezanın dörtte üçünün tahsil edileceği, peşin ödemenin, kişinin karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyeceği.

Parası olmayan tiryaki için yıllık taksit de var

YASAK alanda sigara içtiği için cezaya çarptırılan kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 ay içinde başvurması halinde idari para cezasının ilk taksidinin peşin ödenmesi koşuluyla, 1 yıl içinde 4 eşit taksitte ödenmesi kararı da verilebilecek. Taksitlendirme başvurusu, idari yaptırım kararının tebliğini takip eden 1 ay içinde kararı veren idareye yapılacak. Talepler de, idareler tarafından değerlendirilip, karara bağlanacak. Bu arada idari para cezasına ilişkin idari yaptırım kararı, tebliğ ya da tefhim tarihinden itibaren, ilgilinin 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurmaması halinde kesinleşecek.

15 yaşından küçüklere para cezası kesilmeyecek

SİGARA içme yasağına uyulmama durumunda, fiilin gerçekleştiği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk ile akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış kişiler hakkında da idari yaptırım tutanağı düzenlenecek. Ancak idari para cezası uygulanmayacak.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 55 Yorum }
 • YUSUF BURHAN 28.5.2008 11:06:20
  TÜRK HALKININ YAŞAM STANDARTI YÜKSELTİLMEDEN,SİGARA YASAKLARI BAŞARILI OLAMAZ,OLAMIYACAKTIR.
 • YUSUF BURHAN 28.5.2008 11:02:52
  ASGARİ ÜCRETİN 4O3+80 YTL OLAN ÜLKEMİZDE YAŞAM MÜCADELESİNDE<br>BAŞARILI OLAMAYAN VE YENİLGİ ÜZERİNE YENİLGİ ALAN KİŞLERİN SİGARA VE ALKOL'E SIĞINDIKLARI BİLİNİYOR.
 • esra bedirbek 28.5.2008 10:40:27
  YA MADEM SİGARA YASAĞI GETİRİYOSUNUZ BARİ O ZAMAN SİGARA SATIŞINI DURDURUN BUNA GELEMZSİNİZ TABİ ÇÜNKÜ GÜNDE 16 MİLYON SİGARA SATILIYO VE VERGİLERİYLE KALKINIYOSUNUZ ALLAH SONUMUZU HAYRETSİN DEVLET BAŞINDAKİLER ÜŞÜTTÜ
 • MAZLUM AHESTE 28.5.2008 10:37:58
  İNSAN HAKLARI İLE TÜM KURULUŞLARIN ACİL OLARAK OLAYA EL KOYMASI GEREKİYOR.İNSANLARIN ÖZEL YAŞAMI KENDİLERİNE AİTTİR.BAŞKALARINA ZARAR VERMEDEN BAL GİBİ DE SİGARA İÇERLER.EGZOS GAZLARI SİGARA DUMANINDAN YÜZ KAT DAHA ZEHİRLİ KİMİN UMURUNDA..??
 • Hasan Yiğit 28.5.2008 10:30:58
  o zaman o 407 sayılı yasa neden çıkarıldı, hep af af af 'lar gelirse.<br>Sigara olayında affetmemek lazım. Bne Antalyada her gün Toplu Taşımadaki Sigara içenleri Şoförleri ihbar ediyorum. Biz sigarasız bir bölge istiyoruz. Kendini bilmiş sigara içenlere karşı savaş etmeye hazırım.
 • Sema Alver 28.5.2008 10:17:38
  SİGARA içenleri hiç sevmiyorum.Kendini öldürdüğünü etraftakilerini zehirlediğini bile bile "Bu benim hakkım,kimse bana karışamaz" zihniyeti taşıyanları sevmiyorum.Kendisini sevmeyen,çocuklarımın yanında rahat sigara içen,kesilen ormanlara mı acıyacak,kirletilen suları mı önemseyecek.Sizi SEVMİYORUM
Sayfa Başı
HaberlerAfrikaDünya turuDinamo KievBeşiktaşmaçşampiyonlar ligiBeşiktaş maçı ne zaman