"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Sığ suya balıklama atlamayın

Sığ havuz ve denize balıklama atlamak felç, hatta ölümlere yol açabiliyor.

Özellikle derinliği iki metreden az olan sulara dikkat edin. Derinliğini bilmediğiniz yerlere balıklama atlamayın. Sığ sulara atlandığında kafanın zemine çarpmasıyla boyun kemikleri kırılıyor, çıkıyor ve omurilik zedeleniyor. Yaralanma bazen olay yerinde ölümle sonuçlanabiliyor. Bu talihsiz kaza Türkiye’de yılda yaklaşık 500 genci felç ediyor. Bunların çoğu 15-18 yaşlarında...

MİLYONLARCA HÜCRE ÖLÜYOR

Aslına bakarsanız kamu kurumlarının görevi sığ su kenarlarına uyarıcı levhalar koymak. ABD ve Avustralya’da bu uyarıcı levhalarla omurilik felçleri önemli oranlarda azaltılmış. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon’un verdiği bilgiye göre, omurilik tüm gövdeyi hareket ettiren ve duyuları sağlayan sinirlerin çıkış yeri. Sığ su atlamalarında boyun omurgasının içindeki omurilik zedeleniyor ve buradaki milyonlarca sinir hücresi o anda ölüyor. Sonuçta sinir hücrelerinin fonksiyonları kayba uğruyor ve maalesef kol ve bacaklarda felç ortaya çıkıyor. Gencecik insanlar yaşamlarını tekerlekli sandalyeye bağımlı geçirmek zorunda kalıyor. Duyu ve hareket kaybının yanında iç organ fonksiyonlarında da bozulma olabiliyor.
Omurilik zedelenmeleri maalesef ölümle de sonuçlanabiliyor. Omuriliğin hemen yakınında solunum merkezi bulunuyor. Kırılmaya bağlı omurilik birden şişince solunum merkezini etkiliyor ve boğulmalar meydana geliyor.

Önce yüzerek derinliği test edin

Balıklama atlamadan önce mutlaka orada yüzüp derinliği hakkında fikir edinin. Unutmayın bazı kayalık yerler derinmiş gibi görünüyor. Bazen kayalıkların dibinde yerden yükselen çıkıntılar olabiliyor. Bu tür kazalar sahil kenarında da meydana gelebiliyor. Dalga çekildiği sırada su sığlaştığı için baş üstü çakılmaya yol açabiliyor.Gençler, birbirinizi uyarın! Balıklama atlamayı yarışa dönüştürmek yerine atlamak isteyenleri vazgeçirmeye çalışın.

Yaralıyı silkelemeyin suyunu çıkarmaya çalışmayın
· Böyle bir kazaya tanık olduysanız derhal 112 Acil Yardım’ı arayın. · Kazazedeyi önce baş aşağı çevrilip, silkelenerek suyu çıkartılmaya çalışılıyor. Ancak omurga kırığı varsa ve hâlâ omurilik kesilmemişse silkelenmeden sonra kesiliyor ve kişi felç oluyor. · İlk yardımda, yaralıyı 3-4 kişi, boyun, sırt ve bel omurlarını hiç bükmeden, sağa-sola çevrilmeden yatırarak taşımalı. · Boğulanlara yapılan ilk yardımda ‘su çıkarma’ anlamsız ve gereksiz.  · Yaralanmalarda omurgalarda ‘gizli’ kırıklar da meydana gelebilir. Yaralıların mutlaka ‘omurgasında kırık varmış’ gibi taşınması gerekiyor.

X