Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Şifre’ diye sesi kesildi

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD, El Kaide lideri Usame bin Ladin’e yönelik baskında ele geçirilen görüntülerin, evin, örgütün komuta-kontrol merkezi olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Ancak Bin Ladin’i sünger yatakta sakalları beyazlamış bir halde, sırtında battaniyeyle eski bir televizyonu izlerken gösteren görüntüler, bu iddia hakkında şüphe yarattı. Amerikalılar, propaganda amaçlı düzenlenen bant kayıtlarındaki Bin Ladin’in sesini de ‘şifreli olabilir’ diyerek kesti.

  ÜÇ kadın, 12 çocuk, 2 yardımcı, 2 inek, 100 kadar tavuk, birkaç tavşan, bahçede karnabahar, patates ve kavak ağacı. Tümü El Kaide lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’ın Abbottabad kentindeki yüksek duvarlarla çevrili 3 katlı gizli evinin içinden çıkanlar. ABD, El Kaide liderinin baskında ele geçirilen beş videosunu yayınladıktan sonra evin, “dünyanın en büyük terör örgütünün komuta-kontrol merkezi olduğunu” ilan etti. İddiaya dayanak olarak gösterilen en ilginç görüntü, ağarmış sakalları, solgun yüzü, sırtında battaniye, elinde eski televizyonunun uzaktan kumanda aletiyle iki büklüm halde, kendisi ile ilgili programları izleyen Usame bin Ladin’in görüntüleri oldu. Pentagon’dan bir yetkiliye göre Ladin, elektrik tesisatı bile son derece ilkel olan bu evden dünyanın en büyük terör eylemlerini planlıyor ve taktik kararları verip örgütünü yönlendiriyordu. Basına bilgi veren Amerikalı yetkililer, konutta, bir terör şüphelisinden elde edilebilecek en kapsamlı ve önemli istihbarat bilgileri edinildiğini belirtiyor.

  Kaynana kederden öldü

  Ancak BBC’nin konuştuğu teknik uzmanlar bu açıklamadan oldukça şüpheli. Güvenlik muhabiri Frank Gardner’a göre ev, bir komuta-kontrol merkezinden çok bir “gecekondu-çiftlik” karışımı.

  Pakistanlı bir askerin cep telefonundan çektiği görüntüler de konutun, bir köy evi sadeliği içinde olduğunu gösteriyor. Mutfakta bir düzine yumurta, birkaç tabak, büyük ahşap bir mutfak dolabı görülüyor. Evdeki basit ahşap mobilyalar, süngerli yataklar, eski televizyon da dikkat çekiyor. Evdeki iki inekle 100 kadar tavuğu Pakistanlı askerlerin çaldığı sanılıyor. Bu nedenle baskından iki gün sonra bahçeye girenler hayvanları göremedi.

  Bu arada Bin Ladin’in ilk karısının annesi, damadının ölüm haberi üzerine beyin kanaması geçirip öldü. Eşşark El Avat gazetesindeki haberde, 70 yaşlarındaki Nabiha El Ganem’in haberi aldıktan sonra beyin kanaması geçirdiği ve Suriye’nin Lazkiye kentinde kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtildi.

  En uzun 40 dakika

  ABD Başkanı Barack Obama, bin Ladin’in öldürüldüğü ve Beyaz Saray’da canlı izledikleri operasyon için “Hayatımın en uzun 40 dakikasıydı” dedi.

  Öte yandan bin Ladin, ölümünden önce kaydedilen son ses kasetinde, “Biz Filistin’de güvenli yaşamadığımız sürece Amerika da güvenlik göremeyecek” dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı