« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Sıfır bütçeli taraftar filmi

Bursa'da, bir Bursaspor taraftarının hikayesi üzerinden taraftar psikolojisinin ele alınacağı “Camcı/Adı Aşk Bu Eziyetin” adlı filmin çekimlerine, sıfır bütçeyle başlanacağı bildirildi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Filmin yönetmeni Suat Oktay Şenocak, üç yıl önce yazdığı bir öyküyü Zafer Yılmaz ile birlikte senaryolaştırdıklarını belirtti.

Çekmeyi planladığı filmde, taraftar psikolojisinin ele alınacağını dile getiren Şenocak, şunları söyledi: “Filmde, Bursaspor taraftarı bir cam ustası üzerinden taraftar psikolojisini anlatacağız. Türkiye'de bu konuda çekilen ilk film olacak. Film için Bursa Atatürk Stadı'nın yanı sıra Muradiye, Altıparmak, Papazçeşme, Ulucami gibi kentin çeşitli mekanlarında da çekimler yapacağız.”

Şenocak, Türkiye'deki film çalışmalarının, İstanbul merkezli yapıldığını belirterek, filmin, tamamıyla Bursa öz kaynaklarıyla çekilmesi açısından da önemli olduğunu ifade etti.

Ulusal ve uluslararası festivallere katılmayı planladıkları filmin, kentin ve Bursaspor'un tanıtımına büyük katkısı olacağına işaret eden Şenocak, şöyle devam etti: “Buna rağmen destek için çaldığımız kapıları aşamadık. Filme sadece Bursa Valiliği ile stattaki çekimler için Bursaspor kulübü destek veriyor. Hiç kimsenin maddi destek vermediği filmin çekimlerine, sıfır bütçeyle başlayacağız. Projemizi gerçekleştireceğimize inancımızı, öncelikle Bursaspor taraftarının arzu ve isteği artırdı. En büyük destekçimiz, Bursaspor taraftarları.”

“ADI AŞK BU EZİYETİN”

Şenocak, filmin adıyla ilgili olarak ise şu bilgileri verdi: “Filmin ilk adı, bir taraftarın anatomisiydi, ama filmin ana karakteriyle birlikte Bursaspor taraftarının son yıllarda ağzından düşürmediği 'Adı aşk bu eziyetin' sözünü dikkate alarak filmin adını değiştirdik. Bursaspor yıllardır başarı elde edemese de taraftarlar, takımlarına verdikleri destekle Türkiye'nin en önemli taraftar gruplarının arasında yer alıyor. Aslında bizim de imkansızlıklar içinde film çekme peşinde koşmamızı da karşılayan bir cümle. Adı aşk bu eziyetin”

“PARAMIZ YOK AMA BİZE GÜVENEN YEŞİL-BEYAZ TARAFTAR VAR”

Filmin yapımcısı ve yönetmen Şenocak'ın da kurucuları arasında yer aldığı İnSanat Sinema Derneğinin Başkanı İlyas Sarı ise Bursa'da sinema yapılabileceğini kanıtlamak üzere yola çıktıklarını belirtti.

Tüm girişimlerine rağmen maddi destek ve kaynak bulamadıkları filmde, Devlet ve Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol alacağını anlatan Sarı, “Maddi destek bulmak için çalmadığımız kapı, başvurmadığımız merci kalmadı. Ama bu anlamda destek ve kaynak bulamadık. Filmimizi daha iyi koşullarda çekme fırsatımız olsun isterdik, ama olmadı. Paramız yok, ama bize güvenen yeşil-beyazlı taraftarlar var” diye konuştu.

OYUNCU GÖRÜŞLERİ

Filmdeki Bursaspor taraftarı “camcı”yı canlandıracak Altuğ Görgü de doğma büyüme Bursalı olduğunu belirterek, “Futbolu çok seviyorum. Bir taraftar, maç öncesi bir hafta boyunca galibiyet düşü kuruyor. Düş kurmak apayrı bir şeydir. Filmler de düşlerle bağlantılıdır. Bu düş için karşılık beklemeden çalışacağız” dedi.

Oyunculardan Bülent Çiftçi ise İstanbul'a yakın coğrafi konumu nedeniyle Bursa'nın sanatı dışarıdan getiren bir kent olduğunu ifade ederek, kent dinamiklerinin desteğiyle bu durumun değişmesi ve kent içinde sanatsal üretim yapılması gerektiğini vurguladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz