Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Siemens motoru tekerleğe soktu

  Aslan BATUR
  30 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ağustos 2006 - 20:57

  Bosch ve Siemens gibi elektronik devleri sadece beyaz eşya üretmiyorlar. Her iki firmanın otomotiv ile ilgili bölümleri bulunuyor. Otomotiv için yeni elektronik ve mekanik sistemler geliştiren Siemens VDO, eCorner ismini verdiği tekerlek teknolojisi ile devrim yaratacağa benziyor.

  eCorner, otomobildeki birçok sistemi birarada kullanıyor. Süpansiyon, motor ve fren sistemini bir arada işleyen bu konseptin, gelecekte üretilecek otomobillerde kullanılması planlanıyor. Konseptin en önemli noktası, elektrikli motorun aracın tekerleklerinde yer alması. Son yıllarda bazı konsept otomobillerde de karşımıza çıkan bu sistem sayesinde, araç ana bir motora ve aktarma organlarına gerek duymadan ürettiği gücü direkt tekerleğe iletiyor. Böylece aracın ağırlığı azalıyor, yakıt tüketimi düşüyor ve performansı artıyor. Bu yeni sistem ile tekerleğin içindeki motorun yanında aktif süspansiyon sistemi de yerleştirilmiş. Yoldan gelen darbeleri tekerleğin içine yerleştirilen bu süspansiyon sistemi absorbe ediyor. Aynı zamanda fren sistemi de bu iki sistemin yanında yer alıyor. Gelişmiş fren sistemi elektronik olarak işliyor ve çok başarılı fren mesafesi sunuyor. Direksiyon sistemi de tamamen elektronik olarak çalışıyor. Tepkiler elektronik olarak beyne iletiliyor ve bu hareketler tekerleklere yön verilmesini sağlıyor. Böylece araç manevra yapmak istediğinde, direksiyon ufak bir hareketle çevrilse bile tekerlekler tam dönerek esnek bir kullanım sağlıyor. Dört tekerleğe de yerleştirilen bu sistem sayesinde araç yüksek hızlardayken kusursuza yakın yol tutuş özellikleri gösteriyor. Tekerleğin bulunduğu açıya göre güç üreten motorlar, stabilite ve patinaj sistemleri ile anlık olarak iletişim içinde çalışıyor.

  15 yıl içinde seri üretim otomobillerde kullanılması planlanan bu teknoloji hem güvenlik hem de performans açısından önemli özellikler salıyor. Mekanik olarak birbirlerinden bağımsız olmalarına rağmen elektronik olarak sürekli irtibat halinde olan bu tekerlekler, elektrik motorları sayesinde aynı zamanda çevreci özellikleri ile de dikkat çekiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı