Ege Haberleri

  Şiddetten kaçtı ama şiddete kurban gitti

  Emrah YILMAZ / İZMİR, (DHA)
  15.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bornova’da ilk eşinden şiddet nedeniyle boşanan Ferdane Çöl, yine şiddet nedeniyle boşanmak istediği, kendisinden 5 yaş küçük ikinci kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

  İZMİR’de 13 yıl önce Ş.B. ile evlenen Ferdane Çöl (28), üç çocuk sahibi oldu, ancak gördüğü şiddet yüzünden 2008’de boşandı. Bir yıl kadar ailesiyle yaşayan genç kadın bir süre sonra S.Ç. (23) ile tanıştı.Bornova’daki bir okulda hizmetli olarak çalışan S.Ç. ile evlenen Çöl, kısa süre sonra hamile kalırken, iddiaya göre şiddet görmeye de başladı. Doğumdan sonra da gördüğü şiddetin artması üzerine 4 çocuk annesi Çöl, ayrılmaya karar verdi. Genç kadının kararı üzerine yaklaşık 2 ay önce evi terk eden S.Ç. üvey babasının yanına yerleşti.

  Genç kadın çzocuklarına da bakamadı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na yerleştirdi. Çöl’ün çocuğu için nafaka istemesi üzerine de aileler arasında ikisinde silah kullanılan 7 yaralama ve darp olayı çıktı.

  Barışma umudu ve son

  Yalnız yaşayan karısıyla görüşmek isteyen S.Ç. eve gitti. Bir süre konuştuktan sonra ikili tartıştı, iddiaya göre S.Ç. mutfaktan aldığı ekmek bıçağıyla eşinin boğazını kesip kaçtı. Genç kadın yaşamını yitirdi, yapılan otopside on yerinden bıçaklandığı ortaya çıktı, S.Ç.’yi polis üvey babasının evinde yakaladı.

  Ben de öldürülür müyüm

  Acılı kardeş Birdane Çağan, ablasının çok zor günler geçirdiğini belirterek, “Daha dün, ‘Televizyondaki haberleri görüyor musun? Eski kocaları kadınları öldürüyor. Ben de öyle olur muyum’ dedi. Aradan bir gün bile geçmeden ablam öldürüldü” dedi.

  Yani yaşam hayali

  Yakınları, Çöl’ün, Altındağ’da ev tuttuğunu, pazar günü taşınmayı planladığını ve yuvada kalan çocuklarını da yanına almak istediğini dile getirdi. 2006’da ilk eşinden olma oğlu Ş..’nin oyun oynarken vücudunun yanmasıyla da gündeme gelen Çöl’ün, olaydan bir ay önce, yine aralarında çıkan bir tartışmada, S.Ç.’nin bıçaklı saldırısından sonra, “Ölümü hissettim. Her şey buraya kadarmış” dediği de belirtildi.

  Altı ay yaklaşmama

  Çöl’ün savcılığa başvurup koruma istediği de belirtildi. Bu arada S.Ç. ve kardeşi M.Ç.’ye talihsiz kadınla ailesine altı ay yaklaşmama cezası verildiği bildirildi. Ferdane Çöl’ün avukatı Asil Özçelik, “Yaklaşmama cezasının ardından Ferdane Çöl’ün koruma talebi de uygun görüldü. Bu yaklaşık bir ay önce verilmiş bir karar. Fakat bu kararın uygulanması prosedürlere bağlı olabilir. Polise de tebliğ edilip edilmediğini bilmiyorum” dedi. Emniyet yetkilileri ise, Ferdane Çöl’ün korunmasına yönelik herhangi bir tebliğin kendilerine gelmediğini bildirdi.


  Amaçlarına ulaştılar


  ? Baba Fikret Maviş, “Sanığın kardeşi av tüfeğiyle evimize gelip bizi ölümle tehdit etti. Bu olaylar çok öncesine dayanıyor. Benim evimi basıp av tüfeğiyle ateş etmişlerdi. Oğlum Cengiz’in evine de bıçaklarla baskın yaptılar. Çıkan olaylarda S.Ç.’nin üvey babası yaralandı. Kendisini oğlumun bıçakladığını söyleyince oğlum tutuklandı. Amaçları, Ferdane’nin yanına sığındığı oğlumun, kızımı korumasını engellemekti. Amaçlarına da ulaştılar. Kızımı öldürdüler” diyerek tepkisini dile getirdi. İki ailenin aynı zamanda akraba olduğu belirtildi.
  Olayla ilgili soruşturmayı sürdüren İzmir Emniyeti Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin, S.Ç.’nin ardından beş kişiyi daha gözaltına aldığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı