Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiddetle mesafeyi arttırın

  Okan KONURALP, Çilem KAYA ANKARA
  24 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 01:01

  AB ülkelerinin Ankara büyükelçileri, Dönem Başkanı Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği konutundaki bir araya geldikleri DTP Grup Başkanı Ahmet Türk’e, "Şiddetle aranızdaki mesafeyi arttırın. DTP kendisinin PKK’dan daha farklı bir konumda olduğunu göstermeli" mesajını iletti.

  Ahmet Türk’e Akın Birdal’ın da eşlik ettiği yemekte Büyükelçiler, PKK’nın silahlarını bırakmasını istedi, "Çatışmalar Türkiye’nin demokratikleşmesine zarar veriyor. Çatışmaların sona ermesi için üstünüze düşen görevi yerine getirin" çağrısını yaptı. PKK saldırılarıyla, Türkiye’nin PKK’ya karşı uygulamaya koymayı düşündüğü sınır ötesi operasyon seçeneğini de değerlendiren Büyükelçiler, "Gelinen süreçten kaygılıyız. Ancak DTP’nin böyle bir süreçte parlamentoda olmasını da şans olarak görüyoruz" diye konuştu.

  TÜRK’ÜN SAVUNMASI Ahmet Türk ise kendilerinin sorunun çözümünde muhatap alınmak istenmediğini vurgulayarak, "Türkiye’de herkes bizi suçluyor. Üstelik bizden istenen de belli değil. Bizi hiçleştirmeye çalışıyorlar. Ancak yine de sorunun çözümünde elimizden geleni fazlasıyla yapacağız" diye konuştu. Türk, son terör olaylarından sonra Türkiye toplumunda yükselen bir öfkenin olduğunu da vurgulayarak, "Türkiye’nin geleceği bizim, hepimizin geleceğidir. Bu doğrultuda bizden ne isterlerse bize ne rol biçilirse yapmaya hazırız" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı