Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiddetle kınıyoruz

  Hürriyet Haber
  06.10.2008 - 00:26 | Son Güncelleme: 06.10.2008 - 00:31

  HAKKARİ’nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün Jandarma Sınır Bölüğüne yönelik terör saldırısına dünyadan kınama yağdı.

  PKK terörüne kürsel öfkenin barometresi yükseliyor. Birleşmiş Milletler’den (BM) ABD’ye, İngiltere’den İsveç’e, dün de kınama açıklamaları geldi. Hatta Kuzey Irak’taki yerel yönetim Başkanı Mesut Barzani bile "Bu saldırıyı sert bir şekilde kınadığına" ilişkin açıklama yayınladı, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

  BM Genel Sekreteri Ban kınadı

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da saldırıyı kınarken, terör şiddetiyle karşı karşıya kalan Türk hükümeti ve halkına en iyi dileklerini sundu. Ban, Türkiye ile Irak hükümetleri arasında teröre karşı işbirliğinin devam etmesini istedi.

  ABD: Türkiye ile yas tutuyoruz

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Wood, "Bu hain terör eyleminde ölen askerlerin ailelerine en derin taziyelerimizi sunarız. Bu trajik kayıp için Türkiye’nin vatandaşlarıyla birlikte yas tutuyoruz" dedi.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığı da, "Teröristlere karşı savaşında Ankara ile omuz omuza duruyoruz" açıklaması yaptı. Bildiride şöyle denildi: "Herhangi bir amaca ulaşmak için şiddet kullanmanın hiçbir bahanesi olamaz. İngiltere, PKK’nın Türkiye’ye saldırılarda Kuzey Irak’ı üs olarak kullanmasının önlenmesi için, Türk ve Irak hükümetlerinin çabalarını güçlü bir şekilde desteklemektedir"

  Barzani: Türk askerine saldırıyı kınıyoruz ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte, önceki gece Irak’ın kuzeyindeki Kürt bölgesel yönetiminin başkanı Mesud Barzani ile biraraya geldi. Negroponte ve Barzani, daha sonra birlikte açıklama yaparak PKK terörünü kınadılar.

  Barzani: "Biz bu tür saldırıları kınıyoruz ve karşıyız. Ayrıca kesinlikle doğru da bulmuyoruz. Buradan esef duyduğumuzu bildiriyoruz. Bu saldırılarda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz" diye konuştu.

  Barzani’nin, Selahattin kentinde bir araya geldiği ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Negroponte de "Çok çirkin bir saldırı, bu olayı kınıyoruz" dedi.

  İsveç: Teröre sert duruş sergilenmeli

  İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de, "Bu tür terör saldırılarının önünde sert bir duruş sergilemek zorundayız. Bu saldırıları kınıyoruz" ifadesine yer verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı