Gündem Haberleri

  Şiddeti azalan Wilma kasırgası ABD'ye yaklaşıyor

  NEW YORK (A.A)
  20.10.2005 - 08:52 | Son Güncelleme:

  Şiddeti azalarak 4. kategoriye düşen Wilma Kasırgası, Küba ve ABD'nin Florida eyaletine doğru hızla ilerlerken, yetkililer halktan tahliye konusundaki uyarılara uymalarını istedi.

  Şiddeti dün akşam saatlerinde nispeten azalan Wilma Kasırgası'nın ABD'nin kıyı bölgelerine ulaşması beklenen yarından önce yeniden güç kazanabileceği belirtilirken, kasırganın izleyeceği rota konusunda ise net bir tahminde bulunulamıyor.

  Saatteki hızı dün 250 km'ye ulaşan kasırganın bulunduğu bölgedeki basıncın bugüne kadar kaydedilen en düşük seviyede olmasına dayanılarak, kasırganın yoğunluğu ve şiddetinin yeniden artması bekleniyor.
  Haiti'de 11, Jamaika'da 1 kişinin ölümüne yol açan Wilma Kasırgası'nın muhtemel rotası üzerinde bulunan Florida Keys'te ise zorunlu tahliye kararı çıkarıldı.

  Bölgeyi vuracak 3. kategorideki bir kasırganın bile büyük bir yıkıma yol açabileceğine dikkat çekilirken, kasırganın şiddeti dün bir ara 5. kategoriye çıkarak hızı saatte 380 km'ye yükselmişti. Wilma, bu sezonda Katrina ve Rita kasırgalarından sonra şiddeti 5. kategoriye kadar yükselen üçüncü kasırga oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı