Ege Haberleri

  Şiddete karşı ’Tılsımlı gömlek’

  İZMİR (DHA)
  27.07.2015 - 01:42 | Son Güncelleme:

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır ile Öğretim Görevlisi Jovita Sakalauskaite Kurnaz, kadına şiddete dikkat çekmeş için 65 kadının verdiği beyaz gömleklerden ’tılsımlı gömlek’ koleksiyonu üretti. Hazırlanan koleksiyon ilk kez Litvanya’da sergilenecek.

  Şiddete karşı ’Tılsımlı gömlek’

  Türklerde İslamiyet öncesinde tılsımlı gömleklerin kişiyi hastalıktan, düşmanlardan gelecek tehlikelerden koruduğuna ve hastalara şifa verdiğine inanıldığını belirten İEÜ Moda ve Tekstil Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, "Topkapı Sarayı Müzesi’nde çok sayıda tılsımlı gömlek sergileniyor. Gömleğin tılsımının işler olması için ipliğin eğrilmesi, kumaşın dokunması, üzerindeki tılsımların işlenmesi sırasında bir dizi kurala uyulur. Biz de tılsımlı gömlekleri oluştururken bu kurallara sadık kaldık. Önce gömlekler kesildi, üzerlerine yazılar yazıldı ve birleştirme işlemi uygulandı" dedi.

  Şiddete karşı ’Tılsımlı gömlek’

  Sergiyi kadın hemcinslerine yardım etmek, yanlarında oldukları göstermek amacıyla hazırladıklarını aktaran Prof. Dr. Adanır, İzmir, İstanbul, Antalya, Hatay ve Vilnius’tan 65 kadının beyaz gömleğiyle projeye destek verdiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Adanır, "Enstalasyon 21 gömlekten oluşuyor. Gömleklerin en büyüğünde projeye destek veren tüm kadınların isimleri yer alıyor. Diğer 20 gömleğin her birinin ayrı hik?yesi var. Gömleklerin üzerine çocuk yaşta evlendirilenler, annesinden koparılan genç kızlar, onların yakarışları, türküleri, Türkiye, Litvanya ve dünyada kadınların uğradığı şiddet hakkında istatistiki veriler yazıldı. Sergimiz ilk olarak Litvanya’da 15 Ağustos’ta açılacak ve 5 Eylül’e dek açık kalacak" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı