ANKARA HABERLERİ

Şiddete karşı ayağa kalkın

Hürriyet Haber
25.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Tüm Türkiye bugün iş bırakma eylemine hazırlanırken, kadına yönelik şiddete karşı da kadınlar meydanlara çıkacak.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE bugün kamu çalışanlarının iş bırakma eylemini beklerken, kadına yönelik şiddete hayır demek için de sivil toplum örgütleri meydanlara çıkacak.

Kadına yönelik şiddete son vermek, şiddet mağdurlarının yanında yer almak, soruna ilişkin farkındalık yaratmak isteyenler, her yıl 25 Kasım’da “Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Bu yılki etkinlikler kapsamında sivil toplum örgütleri düzenledikleri çeşitli etkinliklerle namus cinayetlerine, taciz ve tecavüzlere, mahkemelerde uygulanan haksız tahrik indirimlerine “Hayır” diyecek. Kadınlar, “şiddete uğrayan hemcinslerinin başvurabileceği kurumlar olması, sığınma evlerinin arttırılması, Ailenin Korunmasına Dair Kanun’un etkinleştirilmesi yargının ‘erkek yargı’ olmaktan çıkmasını” talep edecek.

Broşürlü karşı duruş

Bu kapsamda, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde stantlar kurulacak, saat 12.00’de Kızılay’da toplanan kadınlar, Yüksel Caddesi’ne yürüyecek.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) ise, tüm illere farkındalık yaratıcı afiş ve broşürler gönderdi. “Geleceğimizde kadına yönelik şiddet olmayacak”, “tüm erkekler olarak kadına karşı şiddet uygulamayacağımıza söz veriyoruz” sloganlarına yer verilen afiş ve posterlerde “kadına karşı şiddette son verelim”, “kadına yönelik şiddet suçtur, göz yumma sessiz kalma” çağrısı yer alıyor.

Broşürlerde ise şiddet gören kadınların yapabilecekleri, şiddete karşı erkek katılımının sağlanması için gerekenler, Ailenin Korunmasına Dair Kanunu’nda yer alan şiddet uygulayan aile bireyi hakkında alınabilecek tedbirler hakkında bilgi veriliyor.

KOCAM BENİ DÖVDÜĞÜNDE HAMİLEYDİM

“ŞİMDİ ben eşimden, kızımın babasından dayak yedim, o zaman hamileydim. Biliniyordu zaten hamileliğim, üç aylık hamileydim ben. Dayaktan dolayı çocuk kasıklarıma kadar düşmüş. Düşme tehlikesi çok oldu. Düşürebilirdim de, çocuğumu kaybedebilirdim de... Allah’tan öyle bir şey olmadı. Dayaktan sonra ayrıldım.”
Bu satırlar, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yaptırılan “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması”na katılan 26 yaşında, boşanma davası süren, bir çocuk sahibi bir kadınına ait. Hayat arkadaşından, tek çocuğunun babasından gördüğü şiddeti anlatıyor.
Araştırma, Türkiye’de fiziksel ve cinsel şiddet gören kadın oranının yüzde 42 olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, her 10 kadından biri hamileliği süresince şiddete maruz kalıyor. Şiddette uğrayan evlenmiş her 4 kadından biri, yaşadığı şiddet sonucunda yaralanıyor. Eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan her üç kadından biri, yaşamına son vermeyi deniyor. Evli ya da bekar her beş kadından biri, kendi aileleri, eşlerinin aileleri, akrabaları, okuldan veya iş yerinden kişiler tarafından fiziksel şiddete uğruyor.

KATLEDİLEN MİRABEL KARDEŞLERİN ANISINA

DOMİNİK Cumhuriyeti’nde, Trojillo Diktatörlüğü’ne karşı bir hareketin üyesi olan Mirabel Kardeşlerin, 25 Kasım 1960’da cezaevinde bulunan eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürülmelerinin ardından tüm dünyada kadına yönelik şiddete karşı kampanyalar düzenlendi. Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 1981’de toplanan 1. Latin Amerika ve Karayip Kadınlar Kongresi’nde Mirabel Kardeşlerin öldürüldüğü gün olan 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” ilan edildi. Bu kararı benimseyen Birleşmiş Milletler’in 1999 yılında aldığı kararla her yıl 25 Kasım, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü” olarak anılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şiddete karşı ayağa kalkın haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı