"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Şiddete karşı Acil Durum Hattı

İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Erdener Özer, sağlıkçılara yönelik şiddete karşı ‘Acil Durum Hattı’ oluşturduklarını belirtti.

Odanın bu tür şiddet içeren durumlarda avukatlarının hazır olduğunu ifade eden Özer, “Hat ile yapılan başvurularda, hekimlere öncelikle olay sonrasında neler yapmaları gerektiği anlatıyoruz. Olayın gerçekleşme zamanına bağlı olarak, olay yerine gidilerek kolluk ve savcılık aşamasında hekimle birlikte hukuksal sürece müdahil oluyor” dedi. Yaşanan şiddet olaylarının tüm sağlık çalışanlarını olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Özer, “Bu gibi şiddet olaylarını gerçekleştirenler için caydırıcı cezalar uygulanmalı. Sağlıkçılara yönelik şiddetin artık bitmesini istiyoruz. Yürümeyen bir sağlık sistemi var” diye konuştu.

Ressam hemşireler

Eşrefpaşa Hastanesi Başhemşire Yardımcısı Yasemin İnan ve Huzurevi Müdür Yardımcısı Aliye Savaş,  Eşrefpaşa Hastanesi Ameliyathane Hemşiresi Sevgi Uzun, Güldane Koçaş, Huzurevi Hemşiresi Ayfer Şener, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden, Hediye Gürbüz, Gökçe Özcan ve Saliha Sandal, Hemşirelik Haftası kapsamında Tarihi Havagazı Kültür Sanat Merkezi’nde yaptıkları resim, fotoğraf ve karikatür sergisinde bir araya geldiler. Serginin açılışını yapan Eşrefpaşa Hastanesi Başhekimi Bora İrer, “Mesai arkadaşlarımızla stresli iş ortamından çıkıp, renkli ve farklı bir ortamı paylaşıyoruz” dedi.

Sinsi hastalık glokom

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu, glokomun sinsi bir hastalık olduğunu, körlüğe kadar gidebileceği uyarısında bulundu. Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon glokom hastası bulunduğunu ve bunların yarısının hastalığından haberdar olmadığını belirten Kaşkaloğlu, glokom hastalığında erken tanının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bazı şiddet olayları

1- Dr. Behçet Uz’da bir hekim, hasta yakını tarafından darp edildi ve kolu kırıldı.
2- DEÜ Radyasyon Onkolojisi servisinde görevli iki asistan hekim, hasta yakını tarafından silahla tehdit ve darp edildi.
3- İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de 3 asistan hekimi, hasta yakınları tarafından fiili ve sözlü saldırıya uğradı. Bir asistan hekim de, ölümle tehdit edildi. Hamile asistan, hasta yakının fiili saldırısına uğradı.
4- Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli asistan, hastane dışında darp edildi ve hakarete maruz kaldı.
5- Bir devlet hastanesi acil servisinde görevli hekim, tehdit edildi ve hakaretlere maruz kaldı.
6- Muayenehanesinde görev yapan hekim, hasta yakını tarafından ölümle tehdit edildi.
7- İzmir Çandarlı Nöbet ekibinde görevli hekim, hasta yakınları tarafından tehdit edildi ve hakarete maruz kaldı. 
8- Bergama Devlet Hastanesi’nde görevli hekim, hastanın verdiği şikayet dilekçesinin asılsız oldu.
9- Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde görevli pratisyen hekim, hasta yakını tarafından tehdit edildi.
10- EÜ Tıp Fakültesi’nde görev yapan bir hekim, hasta yakının sözlü hakaretlerine maruz kaldı.
11- Ege Üniversite Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda görevli asistan hekim hakkında, hasta yakını tarafından Başhekimliğe verilen şikayet dilekçesinin hakaret içeren ifadeler nedeniyle, hekim adına manevi tazminat davası açıldı.

X