Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiddet olayları DTP kapatma davasıyla bağlantılı

  Planet
  11 Aralık 2009 - 00:13Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 09:13

  Dünyanın önde gelen basın organları son dönemde Türkiye'de yaşanan şiddet olaylarıylarıyla ilgili analiz yazılarında durumu DTP kapatma davasını ilişkilendirdi.

  Anayasa Mahkemesi Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kapatılmasını esastan görüşmeye başladı. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki hücresinin küçültüldüğü gerekçesiyle düzenlenen protesto gösterileri ülke genelinde çatışmalara yol açtı.

   

  Son olarak dün Tokat’ta kurulan pusuya düşen yedi askerin ölümüyle gerginlik doruğa çıktı. Pusunun sorumluluğunu hiçbir örgüt üstlenmedi ancak gözler bir anda PKK’ya döndü. Dünyanın önde gelen basın organları konuyla ilgili haberlerinde yaşanan şiddet olaylarıyla DTP kapatma davasını ilişkilendirdi.

   

  The New York Times gazetesi “Türkiye’de hükümetin Kürtlerin ve azınlıkların haklarını artırmak için demokratik reformları gündeme getirdiği bir dönemde gerginlik artıyor. Aynı zamanda yüksek mahkeme PKK’ya destek verdiği iddia edilen DTP’yi kapatmakla tehdit ediyor” yorumunu getirdi.

   

  PARTİNİN KAPATILMASI AÇILIMA TEHLİKE

  İngiliz Financial Times gazetesi de “Kürt yanlısı siyasetçileri parlamentonun dışında bırakacak davanın hemen öncesinde Türkiye’nin güneyinde ve doğusunda etnik gerilimin arttığı” ifadelerine yer verilen haberinde son dönemde yaşanan şiddet olaylarının ve DTP’nin kapatılması ihtimalinin demokratik açılımı tehlikeye atabileceği yorumunu getirdi.

   

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik açılımla büyük övgü topladığı, özellikle ABD’nin Kuzey Irak’ın istikrarı adına açılıma büyük destek verdiği hatırlatılan haberde ancak son dönemde yapılan anketlerden özellikle Türkiye’nin Batı bölgelerinde bu desteğin kaybedildiği sonucunun çıkarılabileceği belirtildi.

   

  Siyasi analist Gareth Jenkins’in “AK Parti kaybettiğinden fazla oy kazanmayı hesaplıyordu ama bu plan geri tepti” yorumuna da yer verilen analizde AK Parti’nin propaganda materyallerinde Türk bayrağı gibi milliyetçi figürler kullanmaya başladığı hatırlatıldı.

   

  HÜKÜMET DEVAM DİYOR

  DTP eşbaşkanı Emine Ayna’nın “parti yasaklanırsa PKK yeniden daha çıkar” açıklamasına da yer verilen haberde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın son dönemde artan gerginliğe rağmen reformların süreceğini söylediği belirtildi.

   

  Reuters haber ajansı da benzer bir yaklaşımla artan gerginliği DTP kapatma davasıyla ilişkilendirirken, Türkiye’de geçmişte de Kürt yanlısı partilerin kapatıldığı bilgisi verildi.

   

  Avrupa Birliği’nin (AB) davayı eleştirdiği ve Türkiye’yi partiyi kapatmanın Kürtlerin haklarının ihlal edilmesi anlamına geleceği yönünde uyardığı belirtilen haberde eğer mahkeme DTP’nin kapatılması yönünde karar verirse bunun Ankara’nın AB pazarlığına zarar verebileceği hatırlatıldı.

   

  Diğer yandan Reuters, finans piyasalarının da kararı yakından takip ettiğini ifade etti.

   

  AÇILIMDA UMUTLAR TÜKENİYOR

  Ortadoğu’nun gündem belirleyen gazetelerinden The National’da da son dönemde yaşanan olaylarla ilgili “Türkiye Kürt sorununu sona erdirme umutlarını yitiriyor” başlığıyla verilen makalede, sokaklarda artan şiddetin, dün Tokat’ta yedi askerin ölümünün ve DTP’nin kapatılma davasının sorunu başarıyla sonlandırma çabalarını boşa çıkarabileceği ifade edildi.

   

  DTP’nin kendini Türkiye’deki 12 milyon Kürt’ün temsilcisi olarak gördüğü hatırlatılan analizde pek çok yorumcunun mahkemeden kapatma kararının çıkacağını düşündükleri belirtildi.

  DTP eşbaşkanı Ayna’nın “bizim için açılım bitmiştir” sözlerine de yer verilen yorumda hükümetin reformlara devam etmeye kararlı olduğu belirtildi.

   

  KANDİL RAHATSIZLIĞI

  Bloomberg haber ajansı ise Türkiye’de son durumla ilgili yayımladığı geniş analizinde Erdoğan’ın açılım için halk desteğini elde etmeye çabaladığı ancak özellikle Kandil Dağı’ndan dönen PKK’lılar için düzenlenen karşılama törenlerinin halkın büyük bir kısmında rahatsızlık yarattığı belirtildi.

   

  Brüksel’deki Avrupa Politikalar Merkezi’nde görevli analist Amanda Akçakoca’nın “Erdoğan siyasi kariyerini tehlikeye attı. Apar topar işe girişip, teröristlerle müzakere masasına oturmak olarak algılanan ve ülkede pek çok insanı mutsuz eden şeyler yapamaz” yorumuna yer verildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı