Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiddet moda oldu

  Hürriyet Haber
  03 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 1999 - 00:01

  Günümüz insanının yalnız varolmak için değil, varolduğunu ispat için de şiddete yöneldiği bildirildi. Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstütüsü Müdürü Prof. Yavuz Coşkun, ‘‘Gücü başkaları üzerinde deneyerek yaşamak moda oldu’’ dedi.

  Gaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, insanların yalnız varolmak için değil, varolduklarını hissettirebilmek için de şiddete başvurduklarını belirterek, ‘‘Gücü başkaları üzerinde deneyerek yaşamak adeta moda oldu’’ dedi.

  Prof. Dr. Coşkun, her insanda şiddet duygusu bulunduğunu, ancak eğitimle şiddetin spor ve sanat gibi alanlara kanalize edilebileceğini söyledi.

  İnsanlık tarihinin her döneminde şiddet olaylarının görüldüğünü kaydeden Coşkun, ‘‘Çaresizlik, engellenme ve umutsuzluk gibi olaylar bireyleri şiddete yöneltiyor. Çünkü, yaşamın devamı için güçlü olmak gerekiyor’’ diye konuştu.

  Bireylerin öncelikle kendini korumak sonra da neslini devam ettirmek zorunda olduğunu anlatan Coşkun, şunları kaydetti:

  ‘‘Bu ve benzeri nedenlerle bireylerin zaman zaman saldırganca davranması, şiddete yönelmesi söz konusu olabilir. Ancak, heyecan duygusunu yaşamak, başkaları üzerinde güç denemek moda haline geldi. Şiddet, sanat ve spor gibi alanlara kaydırılabilir. Sanat dalları ve spor da şiddetin dışa yansımasıdır. Eğitimle şiddet yararlı olaylarda kullanılabilir. Ayrıca, çocuklar zaman zaman televizyondan uzak tutulmalı. Aileler, televizyon izleyen çocuklarına açıklayıcı bilgiler vermeli. Şiddet olaylarının neden çıktığını anlatmalı, toplumda yalnız kötü olayların olmadığını, güzelliklerin, mutlulukların ve sevginin de bulunduğunu öğretmeliler.’’  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı