Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiddet karşıtı gösteriler sürüyor

  DHA
  27 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Kasım 2009 - 22:09

  25 Kasım geçti ama kadınların şiddet karşıtı eylemleri sürüyor. Ankara’da eylemci kadınlar polisin şiddetine maruz kaldı.

  “25 KASIM Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” nedeniyle kadınların yaptıkları eylemler dün de sürdü. Ankara Kadın Platformu ve bazı sivil toplum örgütlerinin kadın üyeleri, Kızılay’da toplanıp sloganlar atarak Yüksel Caddesi’ne yürümek istedi. Polisin barikat kurarak yürüyüşü engellemesi üzerine grup üyeleri oturma eylemi yaptı. Gruptakiler, daha sonra dört kez polis barikatını aşmak istedi ve polise ellerindeki dövizlerle saldırdı. Polis, grubu dağıtmak için biber gazı kullandı. Polis, “yolu kapatmanın suç olduğu” anonsu yaptı, grup yaklaşık üç saat bekledi. Eylemciler daha sonra gruplar halinde çeşitli yollardan yürüyerek, Yüksel Caddesi’nde buluştu. Protestocular burada Türkçe ve Kürtçe açıklama yaptıktan sonra dağıldı.

  Ayakkabılı sessiz eylem

  İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi de Ege Üniversitesi´nde ayakkabılı sessiz eylem düzenledi. Bir grup kadın, ayakkabılarının yanına, gazetelerin üçüncü sayfalarından alınmış, kadına yönelik hem psikolojik hem fiziksel şiddet içeren yazılar koydu. Eylemde ayakkabı kullanılmasının nedeni, ölen insanların ayakkabılarının cenaze evinin önüne konması.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı