Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sıcaklar kimsede derman bırakmadı

  Hürriyet Haber
  07.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları başta İstanbul olmak üzere bütün yurdu olumsuz yönde etkiliyor. Deniz kenarlarında ve havuzlarda izdiham yaşanırken, fenalaşan yaşlılar hastanelere kaldırıldı. Doktorlar, mecbur olmadıkça güneş altında kalınmamasını istiyor.

  İSTANBUL: İstanbullular, hafta sonu sıcak ve nemin etkisiyle bunaldı. Önceki gün 36 dereceye varan sıcaklık, dün biraz daha düşüktü ama nem oranı kent halkına ne yapacağını şaşırttı. Sahiller ve havuzlar doldu taştı. Öyle ki bir çok yerde kalabalık nedeniyle havuzda yüzmek imkánsızdı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre kent bugün ve yarın yağmurlu olacak. Yağmur sonrası sıcaklık bir iki derece düşecek.

  ANTALYA: Bütün yurtta olduğu gibi Antalya’da da beş, altı derece artan hava sıcaklığı hayatı olumsuz yönde etkiledi. Öğle saatlerinde 42 dereceye kadar çıkan sıcaklık, yüzde 72 oranındaki nemle birleşince dayanılmaz oldu. Turistler şehri dolaşmak yerine plajları ve havuzları doldurdu. Çocuklar da şehir merkezinde bulunan süs havuzlarını, oyun alanlarına çevirdiler. Gazipaşa’ya 50 kilometre uzaklıkta, 1900 rakımda bulunan, Mihrap ve Yarcakpınar yaylalarının yüksek kesimlerinde güneş görmeyen bölümlerde biriken kar ise 12 ay erimeden kalabiliyor. Bölgenin özelliğini bilenler, özelikle yazın en sıcak aylarında yaylalara gelerek karla serinliyor.

  KONYA: Konya’nın Seydişehir İlçesi’ndeki Dörtyol Kuran Kursu’nda yatılı olarak eğitim gören 12 yaşındaki Ramazan Topcu da girdiği gölette boğuldu.

  ADANA: Sıcaklığı en fazla hisseden illerin başında gelen Adana’da çocuklar, yasak ve tehlikeye rağmen Seyhan Baraj Gölü’nde ve sulama kanallarında serinlemeye çalışıyor. "Suya girmek tehlikeli ve yasaktır" yazılı tabelalara aldırış etmeyen çocuklar üç metre derinlikteki kanallara atlıyor.

  Tommy sahibini yalnız bırakmadı/images/100/0x0/55ea5dcaf018fbb8f87b437c

  Bunaltan sıcağın etkisindeki İstanbul sahillerinde de objektiflere ilginç görüntüler yansıdı. Köpeği ile Boğaz’da gezmeye çıkan İbrahim Kurtcan, sıcaktan bunalınca kendisini Emirgan’da serin sulara bıraktı. Köpeği Tommy de sahibini yalnız bırakmadı.

  ŞANLIURFA: Sıcaklığın 44 derecenin üzerinde seyrettiği, nemle birlikte etkisini daha da artırdığı Şanlıurfa’da insanlar kadar, hayvanlar da sıcaklardan etkileniyor. Balıklıgöl Dergáh makamında bulunan su arkları, serinlemek isteyen güvercinlerle dolup taşıyor.

  TRABZON: Trabzon’da vatani görevini yapan Kayserili piyade er 21 yaşındaki Mesut Karakaya, önceki gün çıktığı çarşı izninde serinlemek için girdiği denizde boğularak yaşamını yitirdi.

  İZMİR: İzmir’de hava sıcaklıkların gündüz 40 dereceyi aşması nedeniyle vatandaşlar, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyor. Akşam saatlerinde ise Karşıyaka, Bayraklı, Alsancak, Kordon ve Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’na akın ediyor. Binlerce İzmirli geceyi serin imbat rüzgarının estiği sahilde geçirdikten sonra, geç saatlerde evlerinin yolunu tutuyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı