Sıcaklar bunaltıyor

Türkiye bugün hava sıcaklığı Marmara'da 40, Doğu'da 42, Akdeniz'de ise 41 dereceye çıktı. <1>Foto <1>Galeri

A.A - DHA
25.07.2007 - 15:59 | Son Güncelleme :

SICAK HAVADAN SERİN FOTOĞRAFLAR...TIKLAYIN...

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yaptığı açıklamada, bugün Marmara Bölgesinde kaydedilen en yüksek sıcaklık değerleriyle ilgili bilgi verdi.

Buna göre, Edirne'de 43, Kırklareli'nde 41, Balıkesir'de 40, Bursa'da 39, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya'da 38 derece sıcaklık kaydedildi.

İstanbul'da ise hava sıcaklığı; Göztepe'de 39, Pendik'te 37 ve Bakırköy'de 36 derece olarak ölçüldü.

ANTALYA YANIYOR

Hava sıcaklığının 42 derece olduğu Antalya’da plaj, sahil ve su parkları tatilcilerle dolup taştı. Bunaltıcı sıcakta sulu serinlik arayanlar, turistik tesislerin plaj ve havuzlarına akın etti. İşletmeciler de kavurucu sıcakta tatilcilere birbirinden ilginç serinlik yöntemleri sundu.

Turizm kenti Antalya'ya yılbaşından bugüne kadar havayoluyla gelen turist sayısı, sektörde ‘altın yıl’ olarak bilinen 2005'in rakamlarını da geride bırakarak 3 milyon 840 bin 784’e ulaştı. Bölgedeki 180'e yakın beş yıldızlı otel ve tatil köyü ile 650'nin üzerindeki yıldızlı tesisler, yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Genel seçimlerin ardından hıncahınç dolan tesislerde kalan tatilciler, bugün gölgede 42 dereceye ulaşan sıcakla boğuştu.

SAHİLLER CIVIL CIVIL

Antalya'nın sahil kesimindeki ilçelerinde de sıcaklar bunalttı. Kemer, Alanya ve Kaş ilçelerinin sahil ve plajları yerli- yabancı tatilcilerle doldu. Alanya'nın Damlataş, Begonvil, Avsallar, İncekum ve Okurcalar plajlarında adım atacak yer kalmadı. Sereserpe güneşlenip denize giren turistler, tatilin tadını çıkardı.

ÇANAKKALE

Çanakkale'de bugün, son 75 yılın en sıcak gününün yaşanacağı tahmin ediliyor.

Çanakkale Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, önceki gün 39 derece olarak ölçülen hava sıcaklığının bugün öğle saatlerine kadar yine 39 derece olacağını, öğleden sonra ise 40 dereceye ulaşmasının beklendiğini belirttiler.
Yetkililer, son 75 yılın en sıcak günlerini yaşayan Çanakkale'de bugün nem oranının yüzde 51 civarında olacağını, yarından itibaren ise hava sıcaklığının 37 derece civarına düşeceğini kaydettiler.

EDİRNE

Edirne Valiliğinden alınan bilgiye göre, Kapıkule Sınır Kapısında vatandaşların işlemler sırasında sıcakta uzun süre beklememesi için seçim nedeniyle oluşturulan 9 ek peron açık tutuluyor. Bu arada, yoğunluk yaşanmamasına rağmen, Kapıkule Sınır Kapısına gelenlere Valilik tarafından da su dağıtılıyor.

BURSA

Bursa'da, son günlerde mevsim normallerinin yaklaşık 5-6 derece üzerinde seyreden sıcaklardan bunalan vatandaşlar, havuzları doldurdu.

Dün itibariyle en yüksek hava sıcaklığının 39.7 derece olarak ölçüldüğü kent merkezinde bugün sıcaklık gölgede 40-41 dereceyi buldu.

Meteoroloji yetkilileri, güneşin ve aşırı nemin sıcaklığı daha da artırabileceğini, ancak Bursa'da sıcaklığın artmasının nem oranını azalttığını, bu yüzden ölçülen sıcaklıkla hissedilen sıcaklığın aynı olduğunu bildirdiler.

Bu arada, Bursa'daki havuzlar, aşırı sıcaklardan kaçan vatandaşların akınına uğradı.
Öte yandan, hayvanların sıcak havadan etkilenmemesi için Bursa Hayvanat Bahçesinde çeşitli önlemler alındı.
Hayvanat Bahçesi Müdürü Nermin Sığırcı, 67 türden 515 hayvanın bulunduğu bahçede aşırı sıcaklarla ilgili gerekli tüm tedbirleri aldıklarını belirtti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da sıcaklık gölgede 40 dereceyi buldu.

Vatandaşlar, özellikle tarihi surların kenarlarında bulunan parklarda serinlemeyi tercih ediyor. Sıcaklığın çok yoğun hissedildiği öğlen saatlerinde ise cadde ve sokaklar tenhalaşıyor.

ŞANLIURFA

Hava sıcaklığının özellikle öğle saatlerinde 40 derecenin üzerine çıktığı Şanlıurfa'da, birçok vatandaş, tarihi Balıklıgöl ve diğer parklarda gölge alanlarda zaman geçirmeye çalışıyor.

İZMİR

İzmir'de 43 dereceye ulaşan hava sıcaklığı kent yaşamını olumsuz etkiliyor
.
İzmir Valiliği tarafından yapılan sıcak hava uyarısı nedeniyle resmi kurumlarda çalışan hamileler, engelliler ve kronik hastalar, iki gün boyunca izinli sayılırken, vatandaşlar sıcak nedeniyle kent merkezine gelmedi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN UYARILAR

Antalya Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, güneş ışınlarının, kemik gelişimi için gerekli D vitamininin üretilmesi, hastalık yapan mikroorganizmaların yok edilmesi ve insan psikolojisine olumlu etkileri gibi pek çok faydasının bulunmasının yanı sıra, aşırı sıcaklarda, güneş altında fazla kalan vücutta güneş çarpması gelişebileceği kaydedildi.

SPREY KUTULAR BOMBA GİBİ PATLADI

Adapazarı'nda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, bir toptancı dükkanında sinek ve böcek ilacı dolu sprey kutuların patlamasına neden oldu. Patlamayla birlikte çıkan yangın paniğe yol açtı, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı, maddi hasar meydana geldi.

Hava sıcaklığının 36 derece olduğu Adapazarı'nda Sakarya Caddesi’nde Mehmet Ali özdemir’e ait toptancı dükkanında içinde sinek ve böcek ilaçlarının bulunduğu sprey kutuları saat 12.30 sıralarında büyük bir gürültüyle patladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

  Koç Burcu
  21 Mart - 20 Nisan

  Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

  Boğa Burcu
  21 Nisan - 20 Mayıs

  Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

  İkizler Burcu
  21 Mayıs - 20 Haziran

  Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

  Yengeç Burcu
  21 Haziran - 22 Temmuz

  Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

  Aslan Burcu
  23 Temmuz - 23 Ağustos

  Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

  Başak Burcu
  24 Ağustos - 23 Eylül

  Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

  Terazi Burcu
  24 Eylül - 23 Ekim

  Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

  Akrep Burcu
  24 Ekim - 22 Kasım

  Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

  Yay Burcu
  23 Kasım - 21 Aralık

  Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

  Oğlak Burcu
  22 Aralık - 20 Ocak

  Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

  Kova Burcu
  21 Ocak - 18 Şubat

  Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

  Balık Burcu
  19 Şubat - 20 Mart

  Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün