Ege Haberleri

EGE

  Sıcak ve kurak inciri de vurdu

  Hürriyet Haber
  24 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2000 - 00:01

  BU yıl yaz mevsiminin, uzun yıllar ortalamasının üzerinde sıcak ve kurak geçmesi, Aydın'daki incir bahçelerini vurdu. Kuraklıktan zarar gören incir ağaçları verimden düşerek az mahsul verdi. Geçen yıl 50 bin ton olan rekolte bu yıl 49 bin tona düştü, üreticiler sıkıntı çekmeye başladı.

  Üreticinin parası, bilgisi az

  AYDIN Ziraat Odası Başkanı Kemal Çetin, kaliteli incirin 45 derecelik dik yamaçlarda yetiştiğine dikkat çekerek, bu tür arazilerdeki incir bahçelerinde toprağın yerinde korunması ve su tutabilmesi için teraslama yapılması gerektiğini söyledi.

  TARIM Müdürlüğü ve Ziraat Bankası'nın toprak ve su koruma projesi hazırlamasını, üreticiye düşük faizli kredi vermesini isteyen Çetin, ‘‘Üreticinin parası ve bilgisi yetersiz. Tanıtım için bile kaliteli, iri boyutlu ürün bulamaz olduk. İncir bahçelerine yazık olacak’’ dedi.

  Bahçelerde teraslama şart

  GERMENCİK İncir İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Yüksel, bahçelerde teraslama yapılması ve kurak mevsimlerde sulanması gerektiğini üreticiye kimsenin anlatmadığını öne sürerek, ‘‘Bunun için bir kampanya düzenlemeyi planlıyoruz. Bu işler yalnızca festival yapmakla olmuyor’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı