Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sıcak otomobilleri de etkiliyor

  A.A
  22 Ağustos 2006 - 12:40Son Güncelleme : 22 Ağustos 2006 - 14:38

  Sürücüleri tarafından kontrol edilmeden trafiğe çıkarılan çok sayıda otomobil, aşırı sıcakların da etkisiyle hararet yaparak arızalandı.

  Konya Oto Tamircileri Odası Başkanı Ali Demirkol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcakların etkili olduğu son haftalarda motor üzerine çalışan tamirci esnafının yoğun günler geçirdiğini söyledi.

  Birçok sürücünün sıcaklarda otomobiline dikkat etmeden trafiğe çıktığını ifade eden Demirkol, şunları kaydetti:
  “Özellikle yeni ehliyet alan sürücüler, radyatöre bakmadan yola çıkıyor ve seyir halindeyken hararet göstergesine dikkat etmiyor. Bu nedenle tamirci esnafı yoğun çalışıyor. Sıcaklar yüzünden araçların fanları sık aralıklarla otomatik olarak devreye giriyor ve sıcaklığı düşürüyor. Ancak fanın arızalandığı durumlarda otomobilde büyük zararlar ortaya çıkabilir. Fan devreye girmeyince hararet birden 120 derecenin üzerine çıkıyor ve motor yanabiliyor.”

  Hararet yüzünden meydana gelebilecek motor arızalarının onarımının 5 bin YTL'ye kadar çıkabileceğini dile getiren Demirkol, bu yüzden sürücülerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  SICAKTA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  Konya Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yrd. Doç. Mete Kalyoncu ise sürücülerin aracına binmeden önce radyatördeki su miktarını kontrol etmesi gerektiğini, çünkü sıcaklarda meydana gelebilecek buharlaşmanın suyu azaltabileceğini bildirdi.

  Sıcaklarda hararetin sürekli yüksek kalacağını, özellikle rampalarda ve kent merkezlerinde hararetin daha fazla olacağını dile getiren Kalyoncu, şunları kaydetti:

  “Fan ve onu çalıştıran elektrik aksamında sorun çıkabilir. Sigortanın atması, fanın arızalanması durumunda hararet yükselir. Bu durum fark edildiğinde araç hemen stop edilmemelidir. Yol kenarına çekilmeli, araç rölantide çalışır şekilde bir süre tutulmalı ve radyatörün üzerine su serpilmelidir. Radyatöre birden su dökmek de sorun yaratabilir. Ayrıca soğutmak amacıyla radyatör kapağını açmak da sıcak suyun birden çıkması nedeniyle üzücü sonuçlara yol açabilir.”

  Kalyoncu, sürücünün sürekli göz ucuyla hararet göstergesini izlemesi, rampalarda motora fazla yüklenmemesi gerektiğini belirterek, “Sıcaklarda elektrik aksamı da belirli aralıkla kontrol edilmelidir. Bir de araçta fan için mutlaka yedek sigorta bulundurulmalıdır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı