Ege Haberleri

EGE

  Sıcak havalarda klimaya dikkat

  İZMİR, (DHA)
  13.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Melih Özışık, özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanların bulunduğu ortamlarda klima kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Klimalı ortamın sık sık havalandırılması gerektiğini belirten Dr. Özışık, “Klimalı ortam çok soğutulmamalı ve sık havalandırılmalıdır. Ayrıca klimaların filtrelerinin de düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Klimaların nem oranlarının 45-60 derece arasında tutulması tavsiye edilir. Sıcaklık ayarı yaparken ısı 6-7 derece birden düşürülmemeli ya da artırılmamalıdır” diye konuştu.

  Klima hastalığı olarak da bilinen lejyoner hastalığının yaz aylarında çok fazla görüldüğünü belirten Dr. Özışık, “Hastalığın belirtileri halsizlik, kırgınlık, şiddetli baş ağrısı, yaygın kas ağrıları şeklinde kendini gösterir. Hastalığa neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Su sisteminde üreyen bakteriler su boruları, banyo armatürleri gibi çeşitli ortamlarda üremeye devam eder. Suyun kullanımı sırasında oluşan aerosollerin solukla akciğere alınması hastalığa neden olur. Kronik akciğer, karaciğer, kanser ve şeker hastaları ile alkolizm ve yoğun sigara kullanımı neticesi savunma sistemi zayıf olanlar lejyoner hastalığına yakalanmada risk grubundadır” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı