AYDIN HABERLERİ

Sıcak Havalarda Beton Dökmenin Formülleri

IHA
24.07.2015 - 09:28Son Güncelleme : 24.07.2015 - 09:29

SICAK HAVALARDA BETON DÖKMEYİN

IHA

Aydın İnşaat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mutlu Bilgin, sıcak havalarda beton dökümünde karşılaşılacak sorunlarla ilgili bir açıklama yaptı.
Mutlu Bilgin, yaptığı açıklamada; “İlimizin, birinci derece deprem bölgesinde yer alması nedeniyle, olası bir deprem anında, can ve mal kayıplarının en alt düzeyde tutulabilmesi için, sağlıklı ve dayanıklı yapılaşmanın büyük önemi bulunmaktadır” dedi.
“BİNALARDA HAZIR BETON ZORUNLUDUR”
Yeni inşa edilen binalarda hazır betonların zorunlu olduğunu ve hazır beton kullanımının yanında,betonun bakımı bir başka deyişle betonun kürü, beton yerleştirildikten sonra veya beton ürünlerinin imalatından sonra oluşabilecek su kaybını engellemek, betonun dayanım ve dayanıklılığının sağlanmasında son derece önemli olduğunu söyleyen Bilgin, şöyle devam etti; “ Betonun dayanım kazanması, günlerce, haftalarca hatta aylarca sürebilir, bu koşullar sağlanamadığı takdirde betondan beklenen dayanım ve dayanıklılık elde edilemez. Aşırı sıcak havanın beton için her aşamada olumsuzluklar oluşturmaktadır. Özellikle Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında artan hava sıcaklığından dolayı, betonun korunması için beton dökme işlemlerinin mümkünse sabah ve akşam saatlerinde yapılması gerekmektedir” diye konuştu.
“DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER”
Beton dökümü öncesinde hava tahminlerine bakılarak hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Bilgin, “Çok riskli durumlarda, beton dökümü ertelenmeli veya döküm ertelenemiyorsa, uygun kimyasal katkılar kullanılmalı ve betonun bakımı, korunması da titizlikle yapılmalıdır. Çimento ve su olabildiğince soğuk tutulmalıdır. Betona uygulanan kür düzenli ve periyodik aralıklarla yapılmalıdır. Sektörde faaliyet gösteren firmalardan, meslektaşlarımızdan ve vatandaşlarımızdan konu hakkında hassasiyet göstermelerini diliyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Sıcak Havalarda Beton Dökmenin Formülleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sıcak Havalarda Beton Dökmenin Formülleri haberi güncellenecektir.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı