AKSARAY HABERLERİ

Sıcak Hava Süt Verimliliğini Ve Kaliteyi Düşürüyor

IHA
28.07.2015 - 09:25Son Güncelleme :

AKSARAY DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI BEKİR KAYAN, SICAK HAVALAR NEDENİYLE HAYVANLARDA SÜT VERİMLİLİĞİNİN VE KALİTENİN DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİ.

IHA

Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, hava sıcaklığının hayvanlarda süt verimliliğinin düşmesine neden olduğunu söyledi.
Başkan Kayan yaptığı açıklamamda, “Süt sığırlarında sıcaklık stresi nedeniyle süt veriminde düşüş, günlük ortalama çevre sıcaklığının 24 °C’ye vardığında başlamaktadır. Sıcaklık stresinden yüksek verimli hayvanlar düşük verimlilerden daha fazla etkilenmektedir. Çünkü yüksek verimli hayvanlar metabolik olarak daha aktiftirler ve ekstra ısı yüklenmesi bu hayvanlarda daha fazladır. Sıcak stresi etkisinin süresi sadece sıcak geçen aylarda değil sonrasında da devam eder. Çünkü ineğin yumurtalıklarında gelişmekte olan yumurta hücreleri de stresden olumsuz etkilenmektedir. Sıcak geçen aylarda, 40-50 gün sonra dominant follikül halini alacak olan folliküller de olumsuz etkilenmektedir" dedi.
"SICAK KOŞULLARDA SIĞIR SU TÜKETİMİ ARTAR"
Sıcak havalarda hayvanın su tüketiminin arttığına dikkat çeken Başkan Kayan, “Bu olumsuz etkilerinin azaltılması için yapılması gereken bir dizi önlemler vardır. Sıcaklık stresiyle baş edebilme yöntemleri aslında inek konforunun en önemli parçasıdır. Alınabilecek önlemler her şeyden önce uygulanabilir ve ekonomik olmalıdır. Uygun yerde ve mesafede, temiz ve soğuk su verilmeli. Her ihtiyacı yürüme mesafesinde temin edilmeli. Hayvanlara gölgelik temin edilmeli. Sağım öncesi bekleme yerinde bekleme süresi 1 saati geçmemeli. Düzenli hava hareketi olmalı, sağım yeri ve bekleme yeri serinletilmeli. Sağım yerinden çıkışta da serinletme uygulanmalı. Yemlik üstü ve ahır içinde serinletme yapılmalı. Duş ve fan temin edilen sığırlarda rektal sıcaklık solunum ve nabız sayıları daha düşük ve süt verimleri de 1.5- 2 kg daha yüksektir. Yaz aylarında yüksek sıcaklık ve yüksek nem hastalık etmeni mikroorganizmalar için uygun bir çoğalma ortamıdır. İneklerin sıcaklık stresi nedeniyle, hastalığa dirençlerinin de düşmesi eklenince, ishal, mastitis gibi problemler de aniden artış görülebilir. Bu nedenlerle sıcak yaz aylarında ahır temizliğine, hava sirkülasyonunun sağlanması ile barınak içi oransal nemin düşürülmesine özen gösterilmeli, ahır zeminin mutlaka kuru olmasına dikkat edilmelidir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aksaray haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aksaray ilinden Sıcak Hava Süt Verimliliğini Ve Kaliteyi Düşürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sıcak Hava Süt Verimliliğini Ve Kaliteyi Düşürüyor haberi güncellenecektir.

AKSARAY İLÇELERİ
  AKSARAY NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:40
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı