ANKARA HABERLERİ

Sıcak daha da sıcak olacak

Halide DEMİR-Burak ÜNVERDİ
24.07.2012 - 00:00Son Güncelleme : 24.07.2012 - 02:02

Ankara Hürriyet, hava sıcaklıklarının 40 dereceye kadar ulaştığı Başkent’te, güneş altında, ateşin karşısında ya da sauna gibi küçük bir alanda çalışmak durumunda olan meslek gruplarının nabzını tuttu.

Halide DEMİR-Burak ÜNVERDİ

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 10 derece üzerine çıkacağını duyurmasının ardından Ankara Hürriyet, güneş altında, ateşin karşısında ya da sauna gibi küçük alanlarda çalışmak zorunda olan meslek gruplarıyla görüştü.
Başkent’te sıcaklığın 40 dereceye yaklaştığı şu günlerde kavurucu güneş altında çalışan bazı meslekler, aşırı sıcakların geçmesini dört gözle beklediklerini söyledi. Özellikle öğle saatlerinde büyük zorluklar çektiklerini ifade eden çalışanlar, serinlemek için bol miktarda su tükettiklerini ve kendilerini en yakın gölgeye attıklarını dile getirdi.

Sıcaklık 30 asfalt 80 derece

Yazın kavurucu sıcaklarından etkilenen meslek gruplarının ilk sıralarında ‘asfalt’ işçileri geliyor. Yaz aylarında yoğunlaşan asfalt çalışmaları nedeniyle kavurucu sıcaklık altında çalışmak durumunda olan asfalt işçileri, iş makinelerinin gölgesinde serinlemeye çalışıyor. Günde 12 saat çalıştıklarını ve bol miktarda su tükettiklerini anlatan asfalt işçisi Mehmet Ali Aydın, “Öğle saatlerinde hava sıcaklığıyla yeni dökülen zift sıcaklığı birleştiğinde 80 dereceye maruz kalıyoruz. Akşam eve gittiğimde kendime zor geliyorum” dedi.

Denize girmeyi isterdim

Sıcaklardan en çok etkilenen çalışanlardan birisi olan inşaat işçileri de uzun çalışma saatleri ve aşırı sıcaklardan şikayet ediyor. On senedir inşaatlarda çalışan demirci ustası Hulusi Baysal, “İşimi seviyorum ancak günde on saat çalışmak ve sıcak hava bedenen bizi çok yıpratıyor. Tatile gitmeyi, denize girmeyi herkes gibi ben de isterdim” ifadelerini kullandı.

Sıcak daha da sıcak olacak

Fırında ‘soğuk duşla’ çalışıyor

Günün büyük bir bölümünü odun ateşinin karşısında geçiren taş fırın çalışanları ise serinleyebilmek için soğuk duş aldıklarını söyledi. 20 yıldır ekmek fırınında çalışan İsmail Gürbüz, 200 dereceyi bulan fırın sıcaklığı karşısında çalışmanın zorluklarını anlatırken, yaz sıcaklarının bu işi daha da zorlaştırdığını kaydetti. Özellikle bu yıl ramazan ayının sıcaklara denk gelmesinin kendileri açısından çok zor olduğunu belirten Gürbüz, “İmkanım olsa bu işte çalışmazdım. Çalıştığımız ortamda sıcaklık 70 dereceyi buluyor. Sıcaklıklar böyle devam ederse işimiz zor” diye konuştu.

Sonbahar’ı bekliyorum

BAŞKENT’i etkisi altına alan ve haftasonu kadar 3 ila 10 derece daha artması beklenen sıcak havada 17 yıldır direksiyon sallayarak geçimini sağlayan dolmuş şoförü Murat Keskinkılıç, “42 yaşındayım, denizi en son askerdeyken gördüm. Dolmuşta klima olmadığı için çok zorlanıyorum. Özellikle öğle saatlerinde bu sıcaklık işkenceye dönüşüyor. Dolmuş dolduğunda kalabalıkla birlikte zaman zaman nefes alamaz duruma geliyoruz. Serinlemek için de tek alternatifim su. O da üç beş dakika içinde ısınıyor. Bu yüzden sonbaharı dört gözle bekliyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Sıcak daha da sıcak olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sıcak daha da sıcak olacak haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı