Siberbank: Denizbank'ı inceliyoruz

A.A
11.10.2011 - 17:40 | Son Güncelleme:

Rusya'nın en büyük bankası olan devlete ait Siberbank'ın Türkiye'de faaliyet gösteren ve Fransız Belçika ortaklığına ait Dexia'nın 99,7'lik hissesine elinde bulundurduğu Denizbank'ı satın almak için incelediği ilk kez resmen açıklandı.

Siberbank Başkanı German Gref, Moskova'da gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Denizbank'ın satın alınmasıyla ilgili nihai kararın henüz
alınmadığını ve dolayısıylada görüşmelerin başlamadığını söyledi.

Gref, Türkiye'deki bankacılık piyasasının ilgilerini çektiğini belirterek, "Ancak gazetelerde bu konuyla ilgili bilgiler gerçeği yansıtmıyor. Bize bankayla (Denizbank) ilgili bilgi sundular ve biz de söz konusu bankayı inceliyoruz. Ancak tarafımızdan anlaşmaya varmak için hiç bir şey yapılmadı. Şu an satın almak için uygun zaman olduğu için piyasadaki tüm teklifleri değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı. 

Rus basını geçen ay Avusturyalı Volksbank Intenational'i satın alan Siberbank, Denizbank'a ilgi gösterdiğini belirterek, Türkiye'de banka satın almanın Siberbank'ın gelişmekte olan piyasalarda ve Doğu Avrupa'da faaliyet coğrafyasını genişletme yönündeki kurumsal stratejisine uygun bir adım olduğunu kaydetmişlerdi.

Siberbank Başkan Yardımcısı Sergey Borisov da yaptığı açıklamada Türkiye'de bir banka satın almak istediklerini belirterek, Denizbank'ın satın alınması olayının bankanın alt biriminde görüşülmüş olabileceğini, ancak henüz kendisine bu konuda bir bilgi sunulmadığını söylemişti. Borisov, Siberbank'ın mutlaka Türkiye piyasasında olması gerektiğini de sözlerine eklemişti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı